DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Tomáš Drucker

Dobrá voľba

V tomto roku sa ambulantným lekárom zvyšovali odmeny aj od zdravotných poisťovní aj z titulu, že poplatky zanikli.

Drucker o peniazoch v zdravotníctve - 09.10.2016
Pravda

Zdravotníctvo samo o sebe, a najmä platy lekárov, sú na Slovensku horúcou témou. Minuloročný zákon o zrušení povinných poplatkov prinútil lekárov žiadať od poisťovní navýšenie príspevkov a kapitačných platieb. Otázka poplatkov ani príspevkov ešte nie je vyriešená, ale informácie od zdravotných poisťovní Všeobecná zdravotná poisťovňa a Dôvera potvrdzujú, že úhrady lekárom sa zvýšili. Výrok Tomáša Druckera hodnotíme ako pravdivý.


Plat lekára sa skladá z dvoch zložiek. Prvou je kapitačná platba, ktorú dostávajú ambulancie podľa počtu svojich pacientov. Jej výška zohľadňuje vek pacientov a líši sa v závislosti od poisťovne. Druhá časť mzdy sa odvíja od práce, ktorú lekár reálne vykoná. Ovplyvňujúcim faktorom je teda počet pacientov, druh vyšetrenia, aj množstvo preventívnych prehliadok.


Zrušenie poplatkov zaviedla novela zákona z marca 2015, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 577/2004 Z.z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. V tejto novele sa konkrétne uvádza: “Súčasťou zdravotného výkonu je aj objednanie poistenca na vyšetrenie vrátane objednania na konkrétny čas (...) Poskytovateľ, s ktorým má zdravotná poisťovňa poistenca uzatvorenú zmluvu nesmie požadovať od poistenca úhradu za zdravotnú starostlivosť, ktorá sa plne uhrádza na základe verejného zdravotného poistenia podľa tohto zákona.Poskytovateľ nesmie podmieňovať poskytnutie zdravotnej starostlivosti úhradou nad určenú spoluúčasť poistenca.


Po schválení tejto novely lekári hromadne vypovedali zmluvy s poisťovňou Dôvera, stalo sa to v máji 2015. Dôvodom výpovedí 4000 lekárov bolo práve zrušenie poplatkov, medzi inými aj zrušenie doplatku za prednostné vyšetrenie. Lekári sa preto obrátili na tri slovenské poisťovne so žiadosťou o zvýšenie platieb o 20-30 %. Dôvera im ponúkla zvýšenie o požadovanú sumu, nie však hneď, ale v priebehu troch rokov. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VZP) mieru požadovaného zvýšenia poplatkov spochybnila s tým, že zvýšenie príspevkov o 20 až 30 % sa rovná 66 až 99 miliónom, ktoré podľa toho potom mali pacienti zaplatiť za rok za prednostné vyšetrenie pred zrušením doplatkov. Skutočné odhady však predpokladali, že lekári na týchto poplatkoch ročne vybrali v porovnaní len 20 miliónov eur, čo by zodpovedalo zvýšeniu o približne 7 % zo strany poisťovní.


Na stránke poisťovne Dôvera sa uvádza, že poisťovňa zvýšila v posledných troch rokoch platby za preventívnu prehliadku o štyri eurá a že v apríli 2016 celoplošne zvýšila platby za svojich poistencov o 5 %. Na webovej stránke VZP sú dohladateľné zápisnice z rokovaní so zástupcami poskytovateľov, je tu dohladateľná aj dohoda so združením Zdravita, ktorá združuje súkromnývh lekárov. V dohode (.pdf) sa VZP a Zdravita zhodli na kumulatívnom 16 % navýšení celkových úhrad za zdravotnú starostlivosť k 1. aprílu 2016 v porovnaní s obdobím pred 1. júlom 2015. Podobné navýšenie (.pdf) bolo ponúknuté aj Asociácii nemocníc Slovenska, aj Slovenskej lekárskej komore, s ktorými má VZP zmluvný vzťah. Dohodu sme medzi tými združeniami a VZP nenašli.


Otázka zrušených poplatkov ešte nie je uzavretá, Drucker sa v samotnej nedeľnej diskusnej relácii nechal počuť: „Chcem sa téme venovať a určiť pravidlá, v akom rozsahu sú poplatky povolené“.


V septembri sa minister vyjadril, že uvažuje o znovuzavedení poplatkov. Nie síce za prednostné vyšetrenia, ale za prijatie pacienta po pracovnej dobe alebo vo vymedzených časoch počas pracovnej doby.

Dátum zverejnenia analýzy: 09.10.2016
success
error