DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Milan Krajniak

SME RODINA

...úrad európskeho prokurátora, ktorý bude môcť bez súhlasu orgánov Slovenskej republiky stíhať slovenských občanov.

Blížiaci sa summit lídrov v Bratislave - 12.09.2016
Zavádzajúce

Milan Krajniak tvrdí, že Úrad európskeho prokurátora bude môct bez súhlasu orgánov SR stíhat slovenských obcanov. Na námietku Ivana Korcoka, že pôjde len o ciny, ktoré poškodzujú financné záujmy Európskej únie, varuje, že nie. Nereaguje k podstate veci a nemiestne sa odvoláva na minulost pri téme Lisabonskej zmluvy (hovorili nám, že nás nemôžu prehlasovat a prehlasovali nás). Úrad európskeho prokurátora bude kombinovat európske, ale aj národné snahy na vynútenie práva, pricom sa bude spoliehat najmä na národné pravidlá vyšetrovania a konaní. Vyšetrovacie praktiky, ktoré budú zasahovat na základných ludských a obcianskych práv si budú vyžadovat súhlas národných súdov. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

Úrad európskeho prokurátora (European Public Prosecutor's Office - EPPO) je nový úrad, s ktorého návrhom prišla Európska komisia (EK). Podla popisu na stránkach EK je zrejmé, že úlohou európskeho prokurátora má byt vyšetrovat, stíhat a postavit pred súd tých, co spáchajú také trestné ciny, ktoré ovplyvnia financné záujmy EÚ.

Na stránkach EK sa píše "The EPPO will be an efficient Union body pooling investigative and prosecutorial resources of the Member States with clear hierarchical lines to ensure swift decision making," teda že úrad bude spájat vyšetrovacie a stíhacie prostriedky clenských štátov s jasnou hierarchickou štruktúrou, aby zaistil svižné rozhodovanie a tiež "Investigation measures that touch mostly on fundamental rights as e.g. telephone interception, will need a prior authorisation by a national Court", teda že na vyšetrovanie, pri ktorom sa bude narábat s citlivými údajmi, bude vyžadovat hlas národného súdu.

V súcasnosti môžu len národné autority vyšetrovat a stíhat spreneveru prostriedkov EÚ. Ich kompetencie koncia na ich národných hraniciach. Existujúce inštitúcie Únie (ako OLAF, Eurojust and Europol) nemajú mandát viest kriminálne vyšetrovanie a ani ho nemôžu získat. EPPO by mal vyplnit túto medzeru.

EPPO bude mat decentralizovanú štruktúru, teda na celé bude stát európsky prokurátor (EPP) a pod ním európski delegovaní prokurátori (EDP), ktorí budú zároven môct byt aj národnými prokurátormi.

 "The EPPO will mainly rely on national rules of investigation and procedure...The regulation introduces European rules where absolutely necessary"
(...)
"It will combine European and national law-enforcement efforts in a unified, seamless and efficient approach to counter EU-fraud."

EPPO sa bude hlavne spoliehat na národné pravidlá vyšetrovania a konaní, ktoré sa budú aplikovat, ak regulácia nestanoví konkrétnejšie ustanovenia.

Zo znenia návrhu z roku 2014 vyplýva, že by mohol EPP bez súhlasu SR stíhat slovenských obcanov v otázke zneužitia prostriedkov EÚ. Pre prílišné právomoci sa postavili EPPO pôvodne Holandania, ktorí ich namietali, píše Stratfor aj stránka holandského parlamentu.

Dátum zverejnenia analýzy: 11.09.2016
success
error