DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

František Šebej

MOST-HÍD

...tá kampaň za vystúpenie bola vedená proti migrantom (...) Ale oni vraveli o iných migrantoch, oni vraveli v tej kampani o Slovákoch, Maďaroch, Čechoch, Poliakoch, ktorí im akože berú pracovné miesta, tam bola reč o tom, že Briti sú ohrození migrantami z iných členských krajín Európskej únie...

O brexite a predsedníctve s Madaricom, Klusom, Šebejom, Kollárom a Šefcovicom - 27.06.2016
Zavádzajúce

Slovenské a britské médiá uvádzajú, že kampaň za Brexit bola postavená proti migrantom. Keďže však bola zameraná skôr všeobecne, Šebejov výrok hodnotíme ako zavádzajúci.

Britský Vox infomuje o tom, že kampaň za Brexit bola hnaná xenofóbiou k imigrantom a že bola zaujatá proti všetkým migrantom od moslimov až po východoeurópanov. Stránka kampane za odchod z EÚ, Leave.eu, neuvádza priamo východoeurópanov, ale 1,5 milióna migrantov z EÚ, o ktorých tvrdí, že väčšina z nich je nízko kvalifikovaná. Express tiež rieši migrantov, avšak len ich počet. Bulvárny The Sun rieši, koľko nových pracovných miest získajú migranti, ale východná Európa sa tu priamo nespomína.

Podľa Borisa Johnsona, jedného z hlavných propagátorov Brexitu, bolo riadenie demokracie rozhodujúcejšie než otázka imigrácie, píše Daily Mail.

Slovenské médiá uvádzajú v súvislosti s Brexitom, že domácim vadia zahraniční pracovníci z východnej Európy, ktorí im majú brať prácu. Píšu o tom SME, Topky aj TVnoviny. Tie informujú o útokoch na cudzincov, v poľskej štvrti Londýna sa objavil napr nápis "Choďte domov!". Tieto informácie sa však objavujú až po výsledku britského referenda o vystúpení z EÚ a neboli súčasťou kampane.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.06.2016
success
error