DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

František Šebej

MOST-HÍD

...ako napríklad, že všetky peniaze, ktoré Briti dávajú do Európskej únie, sa ušetria a pôjdu do zdravotníctva, to je absolútna hlúposť a lož...

O brexite a predsedníctve s Madaricom, Klusom, Šebejom, Kollárom a Šefcovicom - 27.06.2016
Pravda

Je pravdou, že sľuby odporcov európskej integrácie proti prisťahovalcom, voľnému pohybu osôb a nákladom na britské členstvo v EÚ odporcovia zapreli alebo vyvrátili, konkrétne sa jednalo o prehnane optimistické predpovede ohľadom zdravotníctva. Výrok hodnotíme ako pravdivý.


Len niekoľko hodín po oznámení výsledkov sa vodca protieurópskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage dištancoval od tvrdenia, že 350 miliónov libier, ktorými krajina prispieva do únijnej pokladnice, môžu využiť na podporu britského zdravotníctva.

Konzervatívny poslanec Daniel Hannan zase pripustil, že úroveň prisťahovalectvo do Spojeného kráľovstva môže po brexite zostať rovnaká.

Hannan tiež povedal BBC, že status ľudí z krajín EÚ sa v Británii nezmení. Nikto vraj nepovedal, že v prípade odchodu z únie cudzinci Spojené kráľovstvo opustia.

Tábor odporcov EÚ pritom ako následky prisťahovalectva, tak i možnosť dotácií do zdravotníctva využíval ako kľúčovú súčasť svojej kampane.

Čo sa týka iných aspektov kampane, Mirror napríklad informuje, že Británii sa v rokoch 2005-2015 nedarilo implementovať zákony o rybolove, čo malo za následok pokuty vo výške 642 miliónov libier. Nie je však ani jednoznačné, že Británia sa podobným dohodám v budúcnosti vyhne, ako upozorňuje The Guardian.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.06.2016
success
error