DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

František Šebej

MOST-HÍD

...v očakávaní možného brexitu hovoria správy z finančného centra Londýna, že uteká investičný kapitál z Veľkej Británie, čo je katastrofa, pretože ten kapitál, to sú aj ľudia, ktorí tam pracujú, medzinárodná komunita.

Klus a Šebej o brexite - 13.06.2016
Pravda

Šebej hovorí o úniku investičného kapitálu z finančného centra, ktorým Londýn je. Medzi investičný kapitál zaraďuje aj ľudské zdroje a medzinárodnú komunitu. Toto tvrdenie potvrdzuje viacero správ. Článok vo Financial Times informoval o masívnej strate a rozdelení finančného centra Londýna, ktoré sa budovalo niekoľko desaťročí. 
"Speaking to the Financial Times, Mr Dimon warns of a “massive dislocation” to the financial hub that would reverse decades of growth for international banks in London and scatter them across Europe and the rest of the world."

"The fear is that if banks and other financial groups moved services elsewhere in the continent it would lead to fragmentation rather than consolidation, ultimately strengthening the City’s Asian rivals. "

Denník Telegraph prišiel s článkom, kde spomína viacero scenárov brexitu a dopadov na odliv kapitálu. Prvý hovorí, že k odlivu by nedošlo, keďže Londýn by naďalej finančným centrom mohol ostať, len by fungoval mimo EÚ. Banky by naďalej chceli ostať v Londýne kvôli nízkym daniam. Druhým scenárom by bol ich odchod, keďže obchodné výhody vo vnútri EÚ pomáhajú profitom bánk a v prípade brexitu by tieto profity stratili.

Denník Guardian prišiel s článkom, kde hovorí o veľkej strate práce a prudkom zvýšení nezamestnanosti spolu s odchodom a strate zahraničných investícií. 

Článok portálu Independent prišiel s informáciou, že strata práce spôsobená brexitom už nastala a v dôsledku nej by mohlo až milión ľudí prísť o prácu. Zároveň veľký počet nekvalifikovaných pracovníkov z Európy tvorí značnú časť pracovnej sily práve v Anglicku. Z dôvodou brexitu by títo nekvalifikovaní pracovníci museli Londýn opustiť. 

Portál netky.sk uverejnil článok, v ktorom sa píše, že banky JP Morgen by mohli presunúť svoje sídla mimo Veľkú Britániu v prípade brexitu.
"Brexit by mohol znamenať menej pracovných miest v rámci JP Morgan v Británii a viac pracovných pozícií v (kontinentálnej) Európe," povedal Jamie Dimon, šéf JP Morgan"

Konzervatívny denník postoj hovorí o možnej strate až 400 000 pracovných miest v prípade Brexitu.

Portál aktuality.sk priniesol informáciu, že podľa šéfa Svetovej obchodnej organizácie sa konkurencieschopnosť britských firiem zníži v prípade Brexitu.
„Obchod by síce pokračoval, ale za horších podmienok,“ uviedol Azevedo. „S najväčšou pravdepodobnosťou by Britániu obchodovanie s rovnakými trhmi stálo viac - čo by malo za následok poškodenie konkurencieschopnosti britských firiem,“ myslí si Azevedo."Dátum zverejnenia analýzy: 12.06.2016
success
error