DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

František Šebej

MOST-HÍD

...keď Litva predsedala Európskej únii, kde bola hlavná téma východné partnerstvo (...) a vtedy zrazu prezident Janukovyč odmietol podpísať asociačnú dohodu. Arménsko podpísalo colnú úniu s Ruskom...

Klus a Šebej o brexite - 13.06.2016
Pravda

Hlavnou témou predsedníctva Litvy v Rade EÚ (júl - december 2013) bolo východné partnerstvo. Počas tohto obdobia podpísalo Arménsko colnú úniu s Ruskom a o dva mesiace neskôr bývalý prezident Ukrajiny, Viktor Janukovyč, odmietol podpísať asociačnú dohodu s EÚ. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Litva predsedala Európskej únii v roku 2013 (júl až december). Je pravdou, že jednou z hlavných priorít jej predsedníctva bolo Východné partnerstvo. Webstránka Predsedníctva Litvy vtedy uvádzala, že je pre nich, ako aj pre celú EÚ dôležité Východné partnerstvo z hľadiska bezpečnosti, stability čí ekonomiky: "...to have safe, stable, economically strong and pro-European Eastern neighbours. Our goal is to have pro-active and efficient Eastern Partnership policy that would bring tangible results for these countries and their people...Through the Eastern Partnership, the EU strengthens its bilateral and multilateral cooperation with the six Eastern European partners: Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia...".

V septembri 2013 Arménsko podpísalo s Ruskom colnú úniu, ktorej členom sa stalo oficiálne v januári 2015.

V novembri 2013 bývalý prezident Ukrajiny, Viktor Janukovyč, odmietol podpísať asociačnú dohodu s EÚ, čoho následkom sa začali prvé protivládne protesty, ktoré neskôr vyústili až do vojny na jej území. Tá dodnes pretrváva v podobe zamrznutého konfliktu medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou na východe krajiny.

Dátum zverejnenia analýzy: 12.06.2016
success
error