DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

František Šebej

MOST-HÍD

Alternative fur Deutschland (...) brandenburgský šéf tejto strany presadil na ich kongrese, na ich zjazde vyhlásenie, ktoré volalo po zrušení sankcií voči Rusku.

Klus a Šebej o brexite - 13.06.2016
Pravda

Je pravdou, že šéf strany za AfD za Bádensko-Württembersko inicioval vyhlásenie, ktoré volá po zrušení sankcií voči Rusku. Napriek malému pochybeniu F. Šebeja ohľadom názvu spolkovej krajiny hodnotíme výrok ako pravdivý.

Alteratíva pre Nemecko (AfD) je nemecká euroskeptická strana založená v roku 2013. Na národnej úrovni má podporu menej ako piatich percent voličov, pričom obsadzuje miesta v niekoľkých regionálnych parlamentoch.

Zjazd strany, o ktorom hovorí F. Šebej, sa uskutočnil v máji 2016 v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko, nie Brandenbursko. Na toto zjazde inicioval volanie po zrušení sankcií proti Rusku miestny poslanec Udo Stein (tlačová konferencia v Štuttgarte), pričom ho podporil hovorca mládežníckej organizácie AfD Markus Frohnmaier.

Podľa Steina treba sankcie zrušiť, pretože poškodzujú nemeckej ekonomike, pričom zdôraznil údajné škody pre podniky v Bádensku-Württembersku: 

The sanctions have to be lifted. They turned out as useless and harmful for our German economy.”
Around 800 to 900 Baden-Württemberg companies are active in Russia, approximately 42.000 jobs in Baden-Württemberg depend on the business with Russia
" (German Center for Eurasian Studies)
Dátum zverejnenia analýzy: 12.06.2016
success
error