DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

František Šebej

MOST-HÍD

Nigel Farage samotný a strana Ukip sa nijako netají, by som povedal istou afinitou k Putinovmu režimu a k Putinovmu videniu sveta.

Klus a Šebej o brexite - 13.06.2016
Zavádzajúce

N. Farage sa pred dvomi rokmi súhlasne vyjadril k Putinovej politike smerom k Sýrii, pricom však oficiálne  nepodporuje jeho režim ci anexiu Krymu. Obdivne smerom k Putinovej osobe sa vyjadrila taktiež clenka Ukip D. James, ktorá vyzdvihovala Putinov spôsob obhajovania národných záujmov Ruska. Ako celok však výrok hodnotíme ako zavádzajúci, pretože neexistujú dostupné informácie o afinite pokrývajúcej všetky aspekty spomenuté F. Šebejom.
 
Je pravdou, že N. Farage sa v minulosti s obdivom vyjadroval smerom k V. Putinovi. Istú afinitu k jeho práci unho možno usúdit napríklad na základe výroku: "As an operator, but not as a human being, I would say Putin" (odpoved na otázku, ktorého svetového lídra obdivuje Farage najviac, pozn.). Avšak nemožno povedat, že by verejne obdivoval Putinov politický režim, ku ktorému sa vo vybranom rozhovore nevyjadril pozitívne: "...Not that I approve of him politically. How many journalists in jail now?". Taktiež nepodporuje ruskú anexiu Krymu. V rámci tejto problematiky sa vyjadril negatívne najmä o EÚ, ktorú "obvinil" z provokácie Ruska ponukou asociacnej dohody pre Ukrajinu.

O Putinovi sa obdivne vyjadrila v rámci strany Ukip jej clenka D. James, ked súhlasne podporila jeho spôsob presadzovania národných záujmov Ruska: "I admire him from the point of view that he's standing up for his country. He's very nationalist." pricom pokracovala "He is putting Russia first and he has issues with how the EU encouraged a change of government in the Ukraine, which he felt put at risk and put in danger a Russian population in that country".


Dátum zverejnenia analýzy: 12.06.2016
success
error