DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

František Šebej

MOST-HÍD

Škótsko po prvé vždy bolo baštou labouristov a po druhé, tam tuším nejakú dobu nebol ani jeden konzervatívny poslanec v dolnej snemovni.

Klus a Šebej o brexite - 13.06.2016
Pravda

Škótsko predstavuje región Veľkej Británie, ktorý je ľavicovo orientovaný a Labouristi tu mali výraznú voličskú podporu, ba dokonca dominovali straníckemu systému, až kým ich nevystriedala Škótska národná strana. Čo sa týka druhej časti výroku, Konzervatívna strana po voľbách do britského parlamentu v roku 1997 naozaj nemala reprezentanta zo škótskych volebných obvodov. Výrok ako celok hodnotíme ako pravdivý. 

Aby sme vedeli povedať, či mala Labouristická strana dominantné postavenie na škótskej politickej scéne a aby sme vedeli potvrdiť, či naozaj bolo Škótsko baštou Labouristov, pozreli sme sa na výsledky posledných štyroch parlamentných volieb do britského parlamentu ako aj do škótskeho parlamentu. Je dôležité povedať, že do britského parlamentu sa za Škótsko volí 59 poslancov a do škótskeho parlamentu sa volí 129 poslancov.

Vo voľbách do britského parlamentu v roku 2015 získala za Škótsko Labouristická strana len 1 mandát z 59, ktoré boli obsadzované. Vo voľbách v roku 2010 získala Labouristická strana v Škótsku 41 mandátov. V voľbách v roku 2005 to bolo tiež 41 mandátov. Vo voľbách v roku 2001 to bolo dokonca 56 mandátov. Okrem posledných volieb do britského parlamentu, kedy v Škótsku vyhrala Škótska národná strana vždy vyhrala za posledných viac ako 10 rokov Labouristická strana.  

Vo voľbách do škótskeho parlamentu v roku 2016 získala len Labouristická strana 24 mandátov a skončila tretia za Konzervatívnou stranou, ktorá získala 31 mandátov. Vo voľbách v roku 2011 získali Labouristi 37 mandátov. V roku 2007 to bolo tiež 37 mandátov. V roku 2003 to bolo 50 mandátov.

Mohli by sme povedať, že Labouristická strana predstavuje politickú silu, ktorá až do roku 2007 dominovala v Škótsku, keďže dominovala v škótskom parlamente a v britskom parlamente mala tiež väčšinu škótsky mandátov. Zmeny a nepochybne horšie výsledky Labouristov súvisia s výrazným nástupom Škótskej národnej strany. Treba však povedať, že Škótska národná strana je tiež ľavicová strana ako Labouristická, lenže otázka nezávislosti Škótska jej pravdepodobne pomáha získavať si voličskú podporu aj od tých voličov, ktorí by volili Labouristov. 

Po parlamentných voľbách v roku 1997 nezískala Konzervatívna strana ani jedného poslanca vo volebných obvodoch Škótska. 


Dátum zverejnenia analýzy: 12.06.2016
success
error