DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Poliačik

toho času nepolitik

Ja som venoval celý svoj príspevok tomu a potom to isté zopakoval aj pán prezident, že obrovskou úlohou pre celú politickú sféru na Slovensku na najbližšie 4 roky bude obnoviť dôveru v bazálne služby štátu. Že štát tu dokáže pre ľudí niečo urobiť. Povedal som, že to bude vo veľkej miere zodpovednosťou hlavne pána ministra Kaliňáka...

Lucia Žitnanská, Miroslav Cíž a Martin Poliacik - 02.05.2016
Pravda

Martin Poliacik skutocne vyjadril to, že pocituje narastajúcu nedôveru v štát a jeho inštitúcie. Podobne sa vyjadril i prezident Andrej Kiska vo svojom vystúpení pred poslancami po schválení programového vyhlásenia vlády. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Prezident Andrej Kiska niekolkokrát po volbách vyhlásil, že nasledujúca vláda bude mat za úlohu opätovne vybudovat dôveru ludí v štát. Prezident vyslovil takmer identické myšlienky aj na  druhej schôdzi NR SR:
"...dnes to je prudký pokles dôvery v štát u nás, na ktorý upozornujem dlhodobo. Dôvery, že štát a štátna správa sú tu pre ludí a nie naopak. Rastie stále väcšia nedôvera v politiku a politikov a v podstatu fungovania demokratického politického systému."

Martin Poliacik takisto vyslovil to, že sa objavuje nedôvera v štát a inštitúcie:

"... systematické zlyhávanie štátu, nízka vymožitelnost, práca, nedôvera v inštitúcie, aj nedôvera v inštitúcie, ako je Národná rada Slovenskej republiky a nefunkcnost verejnej a štátnej správy. A ak má byt toto vláda kontinuity, tak pevne verím, že nebude pokracovat v týchto tendenciách a tým pádom nebude pokracovat únos štátu, odnímanie moci obcanom, oklieštovanie demokratických princípov a liberálnej demokracie, ale bude sa diat opak, a teda, že táto vláda vládou kontinuity nebude."
 

Poliacik vo svojom vystúpení v rozprave vyzdvihoval aj úlohu ministra vnútra, Roberta Kalináka v tom, aby dôvera ludí v štát mohla byt navrátená.

"Toto sú reálne výzvy, ktoré dnes stoja pred nami všetkými, a toto sú výzvy, pri ktorých ciara medzi koalíciou a opozíciou podla mna neexistuje. Ja súhlasím s tým, co povedal predo mnou Lubo Galko, že verit v zmenu tak starých hrácov, ako sú pán Fico alebo Kalinák, môže byt naivné. Obávam sa ale, že nám v tejto chvíli nic iné neostáva. To sú ludia, ktorí teraz držia moc v rukách. To sú ludia, ktorí majú štyri roky na to, aby sa ten proces rozvratu a únosu štátu zastavil. Nikto iný. My ich pri tom môžme kontrolovat. Pri niektorých veciach môžme pomôct. Pri niektorých veciach môžme poradit. Oni ale držia v rukách moc exekutívy. (...) V programovom vyhlásení vlády je napísané, že je postavené tak, aby vnútropolitickú a medzinárodnú stabilitu krajiny ukotvilo na prehlbovaní spolocenskej, hospodárskej a sociálnej súdržnosti s cielom zastavit nárast extrémizmu a extrémizacie parlamentnej politiky. Na úrovni parlamentu je to na nás, ale tá predchádzajúca vec, zastavit nárast extrémizmu, to bude mat v rukách Robert Kalinák. V Kyjeve jedna vec, ktorá zafungovala perfektne, bolo úplné prepustenie policajtov všetkých a nahradenie komplet novou, vybavenou, modernou, vycvicenou políciou. Jeden z najlepších krokov, ktorý sa na Ukrajine spravil v mnohých mestách. A ja nevravím, že máme íst do tohto, ale pomáhat a chránit tieto štyri roky, pán Kalinák, musí zacat byt vymáhanou a reálnou funkciou polície v tomto štáte. Pomáhat, chránit, vyšetrit, odovzdat spravodlivosti."
Dátum zverejnenia analýzy: 01.05.2016
success
error