DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Poliačik

toho času nepolitik

Aj Sieť aj Most podpísali memorandum s iniciatívou A dosť, čo sa týka zmien vo vzdelávaní. Mali by ich presadzovať vo vláde. Takisto podpísali záväzky, ktoré sa týkajú otvorenia štátu alebo otvorenia činnosti štátu verejnej kontroly v rámci iniciatívy Štrngám za zmenu.

Lucia Žitnanská, Miroslav Cíž a Martin Poliacik - 02.05.2016
Pravda

Súčasné koaličné strany Most-Híd a Sieť skutočne podpísali memorandum iniciatívy A dosť, ktoré má za cieľ zlepšenie stavu vzdelávania. Takisto sa podpísali aj pod iniciatívu Štrngám za zmenu, ako sme už u Poliačika overili aj v relácii z 3. apríla 2016. Dokument Štrngám za zmenu (.pdf) obsahuje aj záväzky verejnej kontroly. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Plné znenie memoranda kampane A dosť je zverejnené na stránke tejto iniciatívy. Obsahuje záväzky v nasledujúcich oblastiach:
dlhodobá stratégia, inkluzívne vzdelávanie, materské školy, základné a stredné školy, vysoké školy, veda a výskum, príprava učiteľov, platy učiteľov, financie a zjednotenie systému.

V prípade iniciatívy Štrngám za zmenu (.pdf) sa jednalo o záväzok aktívne presadzovať 22 opatrení z oblasti polície, verejnej kontroly prokurátorov, opatrenia na zvýšenie zodpovednosti súdov, sfunkčnenie NKÚ a odkrývanie schránkových firiem.
Štrngám za zmenu ponúka riešenia v šiestich oblastiach: polícia ďalej od rúk politikov, prokurátori bez ovplyvňovania, zodpovední sudcovia, funkčný NKÚ, odkrytie schránkových firiem a odpojenie verejných funkcionárov od kupovania priazne.  

Dátum zverejnenia analýzy: 01.05.2016
success
error