DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Poliačik

toho času nepolitik

Smer (...) sa hlási k sociálnej demokracii, ktorá v európskom kultúrnom kontexte dlhodobo napríklad obhajuje práva menšín, jednoznačne presadzuje ľudské práva pre každého aj v prípade imigrantov, jednoznačne stojí na strane LGBT komunity v prípade, že ide o ich práva.

Lucia Žitnanská, Miroslav Cíž a Martin Poliacik - 02.05.2016
Pravda

SMER-SD sa podľa vlastnej stránky skutočne hlási k sociálnej demokracii, čo naznačuje už názov strany. Podľa vlastných slov je "reprezentantom klasického európskeho sociálnodemokratického politického prúdu na Slovensku. Je členom Strany európskych socialistov a Socialistickej internacionály ako najväčšej politickej organizácie na svete." Tieto zoskupenia hlásajú hodnoty, ktoré menuje Poliačik, výrok preto hodnotíme ako pravdivý.


Strana európskych socialistov (PES - Party of European Socialists) podľa posledného manifesta (.pdf, 2014) presadzuje rovnaké práva pre všetkých bez ohľadu na príjem (bod 4), pohlavie (bod 5) a etnicitu a národnosť (bod 6). Na tému migrantov sa tu píše (bod 6):

"True solidarity among all EU member states has to be shown in migration and asylum policy to avoid more human tragedies, and sufficient resources allocated. In order to save lives, Europe and its Member States must act in solidarity and have the right mechanisms to share the responsibilities. We want effective integration and participation policies, assistance to the countries migrants have left."

LGBTI téme sa desaťbodové manifesto nevenuje, PES však podporuje európsku iniciatívu Rainbow Rose, ktorá bojuje za práva v tejto oblasti. Podľa úvodnej stránky:

"European Socialists (PES) work closely with different European organizations in order to promote LGBT rights within our political family but as well at European level."

Socialistická internacionála podľa svojej zakladajúcej deklarácie princípov taktiež hlása progresívnu politiku a solidaritu so všetkými a rovné práva bez ohľadu na pohlavie, rasu, etnicitu, náboženstvo a národnosť. Členovia sa v etickom kódexe zaväzujú podporovať ľudské práva a rovnosť vo všetkých oblastiach vrátane sexuálnej orientácie:

"(...) To fight against all forms of discrimination based on gender, race, ethnic origin, sexual orientation, language, religion, philosophical or political beliefs.

To fight against all ultra nationalist, fundamentalist, xenophobic and racist trends and to refrain from all forms of political alliance or co-operation, at any level, with any political party inciting or trying to inflame prejudices, ethnic or racial hatred
."


Dátum zverejnenia analýzy: 01.05.2016
success
error