DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Poliačik

toho času nepolitik

Korektne sme (opozícia, pozn.) spolupracovali v pracovnej skupine, ktorá mala zmeniť majetkové priznania a ústavný zákon o nezlučiteľnosti funkcií. (...) najprv v pracovnej skupine s pani Zmajkovičovou, potom tam bol pán Brixi.

Lucia Žitnanská, Miroslav Cíž a Martin Poliacik - 02.05.2016
Pravda

Poliačik bol v minulom volebnom období členom pracovnej skupiny pracujúcej na ústavnom zákone, ktorý mal zaviesť nové pravidlá o majetkových priznaniach. Taktiež boli členmi tejto skupiny Zmajkovičová a po nej Brixi. Jednalo sa o spoluprácu vládnej strany a opozície, nový zákon však nebol prijatý, nakoľko ho Smer nepodporil. Podobná pracovná skupina by podľa denníka Sme mohla vzniknúť aj v tomto volebnom období. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Zmajkovičová zo skupiny vystúpila a nahradil ju Brixi, ktorý bol zároveň podpredseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Podľa TASR:

"Na novele zákona pracovala skupina pod vedením Miroslava Beblavého (SDKÚ) a podpredsedníčky NR SR Renáty Zmajkovičovej (Smer), ktorú neskôr vystriedal Brixi. Na jej rokovaní sa zúčastňovali aj Miroslav Kadúc (OĽaNO), Gábor Gál (Most), Lucia Žitňanská (SDKÚ), Martin Poliačik (SaS) a Alojz Přidal (KDH)."

Skupina pracovala na ústavnom zákone o konflikte záujmov, podľa ktorého mali byť majetkové priznania podávané každoročne. Podľa Hospodárskych novín:

"Zmenu zákona o konflikte záujmov pripravila pracovná skupina zložená z predstaviteľov opozície aj vládneho Smeru-SD. Novela mala umožniť lepšiu kontrolu majetku verejných funkcionárov. Návrh sa napokon dostal do parlamentu len ako opozičný, Smer-SD totiž od kompromisného návrhu ustúpil."

O podobnej širokej pracovnej skupine sa uvažuje aj v súčasnej dobe. TASR informuje, že "Sprísnenie majetkových priznaní verejných činiteľov by mala opäť riešiť pracovná parlamentná skupina. Plánuje ju zriadiť predseda parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Martin Poliačik (SaS).

O sprísnení majetkových priznaní sa hovorí už roky. Pracovná skupina tvorila zmenu ústavného zákona o konflikte záujmov aj v minulom volebnom období. Hoci sa dohodla na zmenách, Smer od nich odstúpil. Následne prišli ďalšie návrhy od opozície aj vládnej strany, ale ani jeden pre nedostatok hlasov neprešiel. Na zmeny ústavného zákona treba aspoň 90 hlasov."


Dátum zverejnenia analýzy: 01.05.2016
success
error