DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Poliačik

toho času nepolitik

Ak by sa išla meniť prokuratúra v štátne zastupiteľstvo, pán Baránik to povedal v rozprave, s hlasmi SaS môžete jednoznačne rátať.

Lucia Žitnanská, Miroslav Cíž a Martin Poliacik - 02.05.2016
Pravda

Poslanec za stranu SaS Alojz Baránik sa v rozprave vyjadril na tému slovenskej prokuratúry, no nepotvrdil, že by mohli s hlasmi počítať v prípade, že by sa išla meniť prokuratúra v štátne zastupiteľstvo. Hoci sa takto nevyjadril v rozprave, faktom ostáva, že Baránik je tímlídrom SaS pre spravodlivosť, resp. súdnictvo a spravodlivosť a strana SaS presadzuje prerod prokuratúry na štátne zastupiteľstvo. Výrok hodnotíme preto ako pravdivý.


Na stránkach Slobody a Solidarity sa píše:"SaS bude: ... ako v minulosti všetkými právnymi prostriedkami presadzovať celkové personálne ozdravenie, otvorenie sa verejnej kontrole a prerod prokuratúry na štátne zastupiteľstvo konajúce v záujme Slovenska a jeho občanov, vrátane disciplinárnej zodpovednosti prokurátorov posudzovanej disciplinárnym senátom Najvyššieho správneho súdu a jej otvorenie sa verejnej kontrole..."  

Niektore kľúčové Baránikove výroky v rozpravách ohľadne prokuratúry: 

"Vtip je v tom, že prokuratúra funguje nie tak, že nie je schopná niečo vyšetriť. Ona je zariadená na to, aby nič nevyšetrovala. To je jednoducho právna ochranka oligarchov. To nie je nič iné."

"A ak chcete dokázať, že chcete bojovať proti korupcii, dajme sa dokopy a zmeňme ústavu. Zrušme postavenie generálnej prokuratúry a urobme z tohto právny štát."

"Ak sa dohodneme na tom, že títo nehodní sudcovia v podstate kontrolujú naše súdnictvo, a ak naozaj chce opozícia alebo koalícia spolupracovať s opozíciou, no tak potom sa poďme dohodnúť a zmeňme ústavu, zrušme Súdnu radu, pretože vieme, že v krajinách, kde je súdna rada, je súdnictvo najhoršie. Toto nie je slovenská ojedinelá situácia. Sú aj reálne demokracie, kde súdna rada jednoducho je problém."

"My sme pripravení spolupracovať na všetkom, čo dáva zmysel. Nie sme pripravení spolupracovať na zástierke a na tom, aby táto vláda získala štyri roky na to, aby zakryla tie rôzne zverstvá, ktoré sa tu v minulosti pod jej vedením diali."

Baránik presne nepovedal, že ak by sa išla meniť prokuratúra v štátne zastupiteľstvo, s hlasmi SaS môžu počítať. Povedal síce že zmeňme ústavu a zrušme postavenie generálnej prokuratúry, no o hlasoch a štátnom zastupiteľstve nepadlo z jeho strany nič.

Denník Pravda informoval o rozdiele medzi štátnym zástupiteľstvom a prokuratúrou. "Súčasná slovenská prokuratúra patrí medzi tzv. parlamentné prokuratúry, ktoré prevládajú v strednej Európe. Dôležitý je rozsah pôsobnosti a právomocí, ako aj vzťah k ostatným zložkám verejnej moci, najmä k výkonnej. Ide teda o mieru jej nezávislosti.

S pomenovaním štátne zastupiteľstvo sa obyčajne spája menšia právomoc i pôsobnosť zúžená najmä na štátnu žalobu v trestných veciach a podriadenie výkonnej moci. Teda najmä vláde, ktorá vymenuje a odvoláva hlavného štátneho zástupcu. S označením prokuratúra sa spravidla spája širšia právomoc i pôsobnosť zahŕňajúca okrem štátnej žaloby v trestných veciach aj dozor nad zákonnosťou činnosti verejnej správy. Tzv. parlamentný typ prokuratúry býva nezávislý od výkonnej moci.

Vplyv iných zložiek verejnej moci sa obmedzuje na ustanovenie generálneho prokurátora do funkcie a na schválenie rozpočtu prokuratúry poslancami v rámci štátneho rozpočtu. Možnosti odvolania hlavy prokuratúry bývajú veľmi obmedzené a má ich v rukách parlament. Generálny prokurátor je v nezávislom postavení aj vďaka funkčnému obdobiu presahujúcemu volebné obdobie snemovne, ktorá ho zvolila."

Zmenu prokuratúry na štátne zastupiteľstvo by však chcela ministerka spravodlivosti Žitňanská, no podľa TASR sa vyjadrila, že nenachádza pre svoj návrh podporu. 
"Lucia Žitňanská by chcela zmeniť generálnu prokuratúru na štátne zastupiteľstvo. V parlamente však nevidí momentálne priestor na nájdenie 90 hlasov potrebných na ústavné zmeny. Zásadná reforma prokuratúry sa nedostala ani do programového vyhlásenia vlády. Žitňanská však v pléne dnes pripustila, že časom sa bude treba pozrieť na postavenie prokuratúry."

„Som presvedčená, že existujúca právna úprava vo vzťahu k prokuratúre dnes nie je dobrá a že skôr či neskôr budeme musieť dospieť k tomu, aby sme si jasne povedali, ako má byť systémovo začlenená prokuratúra. Či chceme štátne zastupiteľstvo, čo by sa mne veľmi páčilo, alebo či chceme prokuratúru podľa iného modelu a možno bližšie k justícii,“ uviedla dnes v parlamente Žitňanská. Reagovala na výhradu opozičného poslanca Alojza Baránika z SaS, ktorému chýba vo vládnom programe reforma prokuratúry."

Dátum zverejnenia analýzy: 01.05.2016
success
error