DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Poliačik

toho času nepolitik

Spomenieme si na facku pani Belousovovej niekedy v roku 2010 alebo 11. Spomeňme si na tú nešťastnú bitku s trošku podguráženými poslancami vládnej strany pri odvolávaní jedného z ministrov.

Lucia Žitnanská, Miroslav Cíž a Martin Poliacik - 02.05.2016
Pravda

Poliačik opisuje udalosti, kedy politická kultúra v parlamente bola na horšej úrovni ako dnes. Poslankyňa Anna Belousovová zo strany SNS skutočne dala facku Igorovi Matovičovi, vtedy ešte poslancovi za stranu SaS v roku 2010. Zároveň Poliačik spomína na bitku, ktorá sa udiala v roku 2013, kedy Jozefa Viskupiča, predsedu OĽaNO, napadli piati poslanci vládnej strany SMER, ktorí vraj boli podgurážení alkoholom. Spomínaná potýčka sa udiala počas odvolávania premiéra Roberta Fica kvôli kauze SPP. Prítomnosť alkoholu u poslancov nebola testovaná, túto časť preto nehodnotíme. Výrok hodnotíme ako pravdivý, napriek miernej nepresnosti v tom, že sa odvolával premiér, nie minister.


"Prišla za mnou pani Belousovová, ukázala mi článok, ktorý som napísal do novín, a spýtala sa ma, či som ten článok písal ja. A ja hovorím, že ja som ho písal, keď som tam podpísaný. Tak sa ma spýtala, či ona je pre mňa Ančou. Ja že áno, keď som to napísal, tak ste pre mňa Ančou. Tak mi jednu dala tak z otočky," povedal Matovič pre SME

"V článku siete Regionpress Matovič spomínal svoje prvé dojmy zo zasadania parlamentu. Okrem iného tam napísal: "Anču som vyzval, nech si strhne kríž, ktorý nosí. Lebo si myslím, že politik-kresťan by nikdy nemal mlčky tolerovať zlodejov. Tak nech nerobí kresťanom hanbu."
O incidente informovali aj Hospodárske noviny

TASR informoval, že "k incidentu došlo po tom, čo poslanci vládnej strany chceli z rokovacej sály vyniesť maketu premiéra, ktorú priniesol Matovič po odchode premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Poslanec Smeru-SD Ivan Varga sa pokúsil maketu vyniesť mimo rokovacej sály. Matovič žiadal o jej vrátenie, keďže je jeho súkromným majetkom. Následne mali poslanci Smeru-SD fyzicky napadnúť Jozefa Viskupiča (OĽaNO). Po incidente navštívil parlamentného lekára, z potýčky si odniesol 1,5-centimetrovú tržnú ranu v ústach a pomliaždeniny na svalstve."

"Poslanci Smeru-SD Jozef Valocký a Ivan Varga, ktorí mali Viskupiča napadnúť, odmietajú, že by ho atakovali. Nevylučujú, že pri vzájomnej roztržke mohlo dôjsť z ich strany k fyzickému kontaktu, ale bola to podľa nich len reakcia na fyzické útoky poslancov za OĽaNO. "Z videozáznamu zverejneného v médiách je zrejmé, že poslanec za OĽaNO Igor Matovič stihol ešte predtým v pléne fyzicky napadnúť Jozefa Valockého," uviedli poslanci Varga a Valocký vo svojom stanovisku."

"Podľa Matoviča malo byť na záznamoch vidieť, že útočili poslanci Smeru-SD a nie OĽaNO. Vedenie parlamentu podľa Matoviča odpovedalo až o 24 hodín od žiadosti o záznamy. "Odpovedali nám, že majú archivovaný iba jeden záznam. Asi vieme prečo majú iba jeden. Lebo ten, ktorý by dokazoval vinu ich poslancov, sa asi rýchlo podarilo vymazať," doplnil Matovič."

"Viskupič po incidente podľa vlastných slov navštívil parlamentného lekára. "Mám 1,5-centimetrovú tržnú ranu v ústach a pomliaždeniny na svalstve," uviedol s tým, že poslanci vládnej strany sa mali na neho vrhnúť súčasne s viacerými vulgárnymi výrazmi a na chodbe parlamentu ho takmer prehodiť cez zábradlie. Ich konanie pripisuje alkoholu. "Viacerí boli výrazne pod vplyvom alkoholu," povedal Viskupič. Dušan Jarjabek zo Smeru-SD označil konanie svojich kolegov za skrat."

O prítomnosti alkoholu v parlamente informovali napríklad aktuality, no predseda parlamentu Paška sa vtedy vyjadril, že prítomnosť alkoholu v krvi u poslancov vyšetrovať nebude. 


Dátum zverejnenia analýzy: 01.05.2016
success
error