DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Poliačik

toho času nepolitik

Pán Kaliňák mal pozapínané majáky na autách po celom Slovensku, ktoré stáli na parkoviskách len tak, len na vytváranie atmosféry strachu.

Lucia Žitnanská, Miroslav Cíž a Martin Poliacik - 02.05.2016
Neoveriteľné

V minulom volebnom období pri prerokovaní tzv. protiteroristického balíčka zákonov odznel podobný prípad v prejave Ľubomíra Galka, spolustranníka Martina Poliačika. O policajných hliadkach so zapnutými majákmi informovali aj médiá na hraničných priechodoch Bratislava-Berg a Rusovce-Rajka. Nehodnotíme pritom, či takéto nariadenie malo za cieľ vyvolať strach v občanoch Slovenska. Keďže ide o konkrétne prípady a nič nepotvrdzuje, že taký postup polície bol celoslovenský fenomén, výrok hodnotíme ako neoveriteľný

Ľubomír Galko v rozprave k prijatiu protiteroristických zákonov 1. decembra 2015 sa vyjadril takto:
"Ja vám teraz poviem jednu príhodu, lebo už sa toho dosť veľa tu narozprávalo o tom, že SMER zneužíva vôbec tie smutné udalosti, ktoré sa udiali vo svete na šírenie paniky a strachu medzi obyvateľstvom, že to zneužíva na svoj politický marketing. Počúvajte ma dobre, čo sa udialo. Minister Kaliňák vyslal úlohový list na jednotlivé okresné riaditeľstvá Policajného zboru s príkazom, určite ste si všimli, že sú zosilnené hliadky, je viacej policajtov v uliciach aj na nejakých rizikových miestach, aby policajti všade, kde sa to dá urobiť, používali majáky a húkačky. Ja som známy tým, že na jednej strane sa vždy zastanem policajtov aj vojakov, aj hasičov, aj akýchkoľvek colníkov, všetkých príslušníkov ozbrojených zborov, keď sa im krivdí, keď sa im ubližuje, na druhej strane nemám problém ich kritizovať, keď si kritiku podľa môjho názoru zaslúžia. Minister Kaliňák tých policajtov tak zmagoril, že keď som bol v sobotu nakupovať s manželkou v jednom nemenovanom supermarkete, tak na parkovisku stálo policajné auto a malo pustený maják, prosím pekne. Tam sa nič nedialo, hej. Len oni tam boli kvôli tomu, že to je jedno z miest, kde je, aj u nás v Stupave, väčšia koncentrácia ľudí. A oni si ten jeho úlohový list vyložili tak, že ešte aj na tom parkovisku mali pustený maják. Akože to je hotové kocúrkovo. Úplne robíte z tých policajtov debilov a robíte z nich pakov takto. Ja som teda chcel ísť za nimi, ale nakoniec som im to nešiel povedať, aby ten maják vypli, lebo manželka ma prehovorila, aby som to nerobil, aby som ich tam priamo na mieste neponižoval. Ale ponižujete ich vy, dámy a páni, tou hystériou, ktorú robíte, a tým nezmyselným marketingom, ktorý ste dohnali až do takýchto absurdít. Predstavte si malý supermarket, parkovisko a tam stojí policajné auto, ktoré má pustený maják, a vonku pri ňom stoja dvaja policajti."

Zmeny zákonov, ktoré majú posilniť právomoci tajných služieb alebo zjednodušiť bratie podozrivých z teroristických činov do väzby boli pripravené po tragických teroristických útokoch v Paríži 13. novembra 2015. Zákony vyžadovali aj zmenu ústavy, celý proces prebehol v skrátenom legislatívnom konaní. Napriek tomu, že väčšina opozičných poslancov aj osobností kritizovali opatrenia, poslanci za Most-Híd hlasovali spolu so Smerom-SD za zmenu ústavy. Prezident Andrej Kiska zákony nepodpísal a vrátil ich do parlamentu. Poslanci za Smer ešte na poslednej schôdzi pred Vianocami stihli druhýkrát schváliť zákony a tým prelomiť veto prezidenta.

Ešte v októbri 2015 upozornili na to médiá, že pri hraničných priechodoch s Rakúskom (Bratislava- Berg) a s Maďarskom (Rusovce- Rajka) stoja policajné autá so zapnutými majákmi. Tieto opatrenia hovorkyňa policajného prezídia Denisa Balghová zdôvodnila pre DenníkN takto: "Opatrenia súvisia s vývojom nelegálnej migrácie a migračnej vlny, ktorá z Maďarska viedla a vedie aj územím SR. Policajný zbor neustále monitoruje bezpečnostnú situáciu a vývoj nelegálnej migrácie a v prípade potreby je pripravený prijať adekvátne opatrenia".

Dátum zverejnenia analýzy: 01.05.2016
success
error