DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Poliačik

toho času nepolitik

... predvolebnú rétoriku premiéra Fica alebo pána ministra Kaliňáka, ako rozprávali o tom, že budú monitorovať každého moslima...

Lucia Žitnanská, Miroslav Cíž a Martin Poliacik - 02.05.2016
Pravda

Podobný výrok sme overovali napríklad v debate Sulíka a Blahu 19. apríla 2016. Premiér Fico povedal v relácii TA3 nasledovné: „Monitorujeme každého jedného moslima na území Slovenska. Sú to zväčša ľudia, ktorí sú tu legálne.“ O monitorovaní moslimov na Slovensku hovoril i Robert Kaliňák. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Robert Kaliňák sa k otázke monitorovania moslimov vyjadril v relácii Sobotné dialógy 21. novembra nasledovne:
 "Jednoducho Slovensko vždy monitorovalo všetky skupiny, ktoré sú rizikové alebo majú problém, ktorý môže, či už preto, aby sme zistili informácie alebo, alebo sme ich chránili. Všetky veci, ktoré máme a podľa.(...) A podľa zákona tých ľudí monitorujeme. A tí, ktorí sú potrebné, aby sme ich monitorovali, tak tých monitorujeme. Aj vďaka týmto informáciám, dokonca aj vďaka informáciám z moslimskej komunity sme odhalili naozaj zásadnú zmenu správania jedného z tých ľudí. (...) V poslednom období. Takže vždy máme presnú predstavu, ako vyzerá riziková skupina, ktorú monitorujeme kvôli tomu, aby sme mali všetky informácie, ktoré máme a mohli sme udržať ten štandard bezpečnosti na Slovensku, ktorý máme."

Dátum zverejnenia analýzy: 01.05.2016
success
error