DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Poliačik

toho času nepolitik

Mandátový imunitný výbor 9:6. (výbor pre, pozn.) nezlučiteľnosť funkcií 9:6. Výbor pre európske záležitosti 9:6. To je 3:2. (...) Ústavnoprávny (výbor, pozn.) 8:5. (výbor pre, pozn.) Financie a rozpočet 7:5. (Výbor pre, pozn.) Obranu a bezpečnosť 7:5 takisto.

Poliacik vs Vašecka vs. Gál vs. Hrnko + zástupcovia záujmových organizácií - 05.04.2016
Zavádzajúce

Vo Výbore pre financie a rozpočet je v dobe overenia vymenovaných len desať členov, a rozdelenie postov medzi koalíciu a opozíciu je momentálne 5:5, a na základe parlamentnej tlače, ktorá sa výborom venovala (.rtf) však má byť skutočne pomer 7:5. V minulosti mal výbor taktiež 12 členov. V Ústavnoprávnom výbore je však rozdelenie postov 7:6 v prospech koalície, nie 8:5 ako uvádza Poliačik. Členkou tohto výboru je totiž aj Katarína Macháčková, ktorá síce kandidovala za vládnu stranu Sieť, ale z tejto strany následne vystúpila a figuruje ako nezávislá poslankyňa a členka opozície. Tento fakt bol v čase diskusie známy, výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

Zloženie výborov je dostupné na stránke NR SR, v tabuľke nižšie ponúkame prehľad zastúpenia poslancov koalície a opozície v tých výboroch, ktoré spomína Poliačik.


Pre úplnosť treba dodať, že Macháčkovú, ako aj ďalších momentálne nezávislých poslancov prideľujú do výboru tie strany, za ktoré kandidovali. 

Dátum zverejnenia analýzy: 03.04.2016
success
error