MOST-HÍD
(...) poslankyňu Macháčkovú, ktorú zaraďuješ asi do koalície, ale ona je už vlastne ani nevstúpila vlastne do klubu Siete, ktorá kvôli tomu ani nevznikla, čiže ona je opozičná poslankyňa (...)
Katarína Macháčková 13. marca avizovala, že sa vzdá členstva v strane Sieť, ak tá pôjde do koalície so stranou SMER-SD. Následne, po úspešných rokovaniach Siete o zostavení vlády, oznámila spolu s ďalšími poslancami za Sieť s Miroslavom Beblavým, Simonou Petrik a s náhradníčkou Zuzanou Zimanovou, že zo strany definitívne odchádzajú. Poslanecký mandát sa rozhodli ponechať a v parlamente sú teraz ako nezaradení poslanci. Strana Sieť, ktorá pôvodne získala desať miest v parlamente, stratila troch poslancov a tým aj možnosť si vytvoriť poslanecký klub. Keďže Katarína Macháčková sa vzdala svojho členstva v strane ešte skôr, než vstúpila Sieť do koalície, je Macháčková opozičnou poslankyňou.
Primátorka mesta Prievidza a bývalá podpredsedníčka Siete 13. marca, týždeň po parlamentných voľbách, oznámila na facebooku, že uvažuje nad tým, že sa vzdáva členstva v strane Sieť: "Pred voľbami som sľubovala našim voličom zmenu a jednoznačne som sa vyjadrovala, že do vlády so SMERom nepôjdeme. Tento svoj sľub dodržím a v prípade, ak taká situácia nastane, vzdám sa členstva v SIETi. Zostanem poslankyňou NR SR a budem naďalej zastupovať svojich voličov, bez ohľadu na svoj osobný komfort, ktorý by som si účasťou v tejto koalícii zabezpečila." (zdroj: facebook Kataríny Macháčkovej)
Počas dní, kedy SMER-SD a dnešné, už koaličné strany rokovali o zostavení koalície, vznikla iniciatíva 10 slušných ľudí a iniciatíva Nie v mojom mene. Tieto iniciatívy predstavovali možnosť, aby voliči (hlavne strán Most-Híd a Sieť), vyjadrili svoj nesúhlas s postupom týchto politických strán, a aby formovali verejný tlak na poslancov, aby si prehodnotili svoj postoj ku vláde so stranou SMER-SD.
Okrem statusov na facebooku Katarína Macháčková spolu s Miroslavom Beblavým dali svoj názor najavo aj na tlačovej konferencii 14. marca, na ktorej oficiálne oznámili, že v prípade vzniku koalície Sieť a SMER-SD vystúpia zo strany. Na ďalšej tlačovej konferencii, 17. marca už vystúpili štyria, Macháčková a Beblavý spolu so Simonou Petrik (ktorá medzitým tiež oznámila, že odchádza v prípade koalície Siete so stranou SMER-SD) a s náhradníčkou do parlamentu Zuzanou Zimenovou. Na tomto brífingu ohlásili svoj odchod zo strany a zároveň, že poslanecký mandát si ponechajú. Avizovali, že zatiaľ do žiadného poslaneckého klubu nevstupujú, avšak do budúcnosti túto možnosť nevylúčili.
Strany novej koalície (SMER-SD, SNS, Most-Híd, Sieť) podpísali koaličnú dohodu 22. marca, nový parlament mal ustanovujúcu schôdzu 23. marca. Ten istý deň podal predseda vlády Robert Fico demisiu prezidentovi a bol vymenovaný následne za predsedu novej koaličnej vlády.
Poslanci za Sieť sú v parlamente nezaradení, k založeniu poslaneckého klubu je totiž potrebných osem poslancov, kým strana má len sedem. SME.sk informoval o tom takto: "Nemáme zatiaľ žiadny úmysel vstupovať do iného klubu. Budeme fungovať ako poslanci za Sieť, ktorí nebudú v tejto chvíli organizovaní v poslaneckom klube," uviedol Procházka.
Nevylúčil, že by podporil zmenu zákona, ktorá by znížila počet poslancov potrebných pre vznik klubu z ôsmich napríklad na šesť. Ale zníženie kvóra by nesmelo byť jedinou zmenou."
Poslanci, ktorí odchádzali z dnešných koaličných strán skôr, než vznikla vláda, sú opozičnými poslancami. Katarína Macháčková presne takto postupovala, preto Gábor Gál má v tom pravdu- Macháčková je opozičnou poslankyňou.