DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Poliačik

toho času nepolitik

(...) strana Sieť, aj strana Most-Híd podpísali memorandum s iniciatívou A dosť, kde sa zaviazali k tomu, že zvýšia platy učiteľov na 80% priemeru platu človeka s vysokoškolským vzdelaním, kde dnes sme tesne pod 50 alebo tesne nad, neviem teraz presne povedať, okolo 50-tky. A zvýšiť financie na vzdelávanie o 150 miliónov ročne, až kým nedosiahneme pomer voči HDP taký, aký majú ostatné európske krajiny.

Poliacik vs Vašecka vs. Gál vs. Hrnko + zástupcovia záujmových organizácií - 04.04.2016
Pravda

Memorandum iniciatívy A dosť skutočne podpísali aj lídri strán Sieť a Most-Híd. Memorandum obsahuje záväzok na zvýšenie financií na vzdelávanie o 150 miliónov ročne, až kým sa nedosiahne pomer voči HDP ako majú ostatné európske krajiny. Podľa memoranda je žiadané, aby výška platov učiteľov dosiahla 80 % priemeru platu človeka s vysokoškolským vzdelaním, podľa dát OECD pre rok 2015 je to na Slovensku 57 %, a pre rok 2014 len 43 % čo v priemere zodpovedá Poliačikovmu tvrdeniu, že sa jedná približne o 50 %. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.


Občianska iniciatíva A dosť sa snaží o dosiahnutie zásadných zmien vo vzdelávaní na Slovensku, pričom jednou z jej aktivít je aj vznik memoranda.

K 3. marcu 2016 podpísali memorandum iniciatívy A dosť lídri 11 politických strán. Konkrétne sú to strany -  KDH, Most-Híd, OĽaNO a NOVA, SaS, SDKÚ-DS, Sieť, SKOK, SMK -MKP,  Šanca a TiP.

Memorandum obsahuje deväť záväzkov, medzi ktoré patrí aj zvýšenie platov učiteľov na úroveň 80% platov iných ľudí s vysokoškolským vzdelaním. Ďalším zo záväzkov je navýšenie objemu financií na vzdelávanie každoročne minimálne o 150 mil. eur s cieľom čo najskôr dosiahnuť úroveň priemeru štátov EÚ v ukazovateli % HDP.

Memorandum sa ďalej zaoberá inkluzívnym vzdelávaním, materskými, základnými, strednými a vysokými školami či prípravou budúcich učiteľov a zjednotením celého systému. 

Podľa OECD  je na Slovensku plat učiteľov približne na úrovni 57 % platov iných pracovníkov s vysokoškolským vzdelaním. V rámci priemeru OECD učitelia na základných a stredných školách zarábajú 78 % platu ľudí s vysokoškolským vzdelaním, v prípade učiteľov na vyšších stupňoch je to dokonca 80 % a 82 %. V predchádzajúcej správe z roku 2014 OECD uvádza priemerný plat len na úrovni 43 % priemerného platu vysokoškolsky vzdelaných. 


Dátum zverejnenia analýzy: 03.04.2016
success
error