DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Poliačik

toho času nepolitik

Dohodu o tom, že budú predčasné voľby urobil Mikuláš Dzurinda s Robertom Ficom, nie SaS.

Poliacik vs Vašecka vs. Gál vs. Hrnko + zástupcovia záujmových organizácií - 04.04.2016
Neoveriteľné

Výrok hodnotíme ako neoveriteľný. Politici bežne chodia na rôzne aj neoficiálne schôdzky. To že prebiehali nevyvrátil Fico ako píšu Hospodárske noviny. To či sa na týchto neformálnych schôdzkach dohodli Mikuláš Dzurinda s Robertom Ficom na predčasných voľbách je ťažko dokázateľné. Nie sú dohľadateľné relevantné dôkazy, ktoré by potvrdzovali tieto podozrenia. 

Pre pripomenutie udalostí vláda nedôvery vláde Ivete Radičovej bola vyslovená 11. 10. 2011, pretože poslanci vládnej SaS nezahlasovali za podporu EUROVALu a tento bod schôdze spojila premiérka Iveta Radičová s vyslovením nedôvery (SITA). Poslanci SMERu sa pred hlasovaním prezentovali, ale nehlasovali, čím zaručili uznášaniaschopnosť NR SR. Proti boli aj traja predstavitelia Obyčajných ľudí a SNS spolu s bývalými poslancami tejto strany Annou Belousovovou a Rudolfom Pučíkom.

Politická dohoda o predčasných voľbách a podpore EUROVALu opozíciou prišla len 14 hodín po vyslovení nedôvery. Pod tlakom prijatia EUROVALu rokoval s Robertom Ficom Mikuláš Dzrurinda ako predstaviteľ najsilnejšej vládnej strany SDKU- DS. SMER sa dohodli (TASR, SITA) aj s ostatnými vládnymi stranami MOST-Híd a KDH. 

Podozrenia o možnej dohode už pred samotnými rokovaniami mal Martin Klus (SaS). Podľa neho mali Bugár, Figeľ a Dzurinda už pred pádom vlády plán B.  

Dátum zverejnenia analýzy: 03.04.2016
success
error