DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Gábor Gál

MOST-HÍD

SNS povedala, že nepôjde (rokovať o vzniku pravicovej vlády, pozn.).

Poliacik vs Vašecka vs. Gál vs. Hrnko + zástupcovia záujmových organizácií - 04.04.2016
Pravda

Gál výrokom reagoval na otázku, prečo Most-Híd vstúpil do koalície zo Smerom. Odôvodnil to vyhlásením SNS, podľa ktorého zamietla možnosť spolupráce s momentálne opozičnými stranami. SNS na čele s Andrejom Dankom vyhlásila, že nebude rokovať s Richardom Sulíkom o vytvorení pravicovej vlády po straníckom sneme v Tomášove 12. marca 2016. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

 
Andrej Danko po sneme vyhlásil, že dôvodom k takémuto odmietavému postoju je to, "že strana nechce spôsobiť chaos a pustiť k moci strany a ľudí, ktoré sa navzájom nepoznajú a obviňujú."

Ako informoval Denník N, "Dankovi prekážajú hnutia Matoviča a Kollára. Neverí tiež, že Sulík vie garantovať stabilitu". Takisto oznámil, "že radšej než „pravicový hybrid“ bude prezidentovi navrhovať vytvorenie úradníckej vlády". Predseda SNS sa vyjadril k možnému povereniu Richarda Sulíka prezidentom Kiskom na vytvorenie vlády, že "takéto kolo by bolo zbytočné."

Takéto informácie poskytli aj Hospodárske noviny.

Tesne po voľbách spoluprácu s opozičnými stranami Danko nevylúčil, vyhlásil však, že o zostavení vlády bude "rokovať len s tým, kto dostane poverenie od prezidenta."

Dátum zverejnenia analýzy: 03.04.2016
success
error