DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Poliačik

toho času nepolitik

Strana Most-Híd podpísala záväzok Štrngám za zmenu, kde súčasťou z tých bodov, ktoré ste podpísali, je tiež výrazne odpolitizovanie jednak polície a jednak prokuratúry.

Poliacik vs Vašecka vs. Gál vs. Hrnko + zástupcovia záujmových organizácií - 04.04.2016
Pravda

Iniciatívu Štrngám za zmenu podpísala strana Most-Híd na konci januára 2016. Išlo o verejný záväzok, že ak sa strany dostanú do parlamentu (alebo do vlády), budú aktívne podporovať a presadzovať návrhy iniciatívy, ktoré sa týkali polície, verejnej kontroly, prokurátorov, opatrení na zvýšenie zodpovednosti súdov, sfunkčnenie Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) alebo odkrývanie schránkových firiem (Štrngám za zmenu .pdf). Súčasťou riešení v spomínaných oblastiach je práve aj zníženie vplyvu politikov na políciu a prokuratúru. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Štrngám za zmenu bola iniciatívou mimovládnych organizácií Inštitútu SGINadácie PontisNadácie Zastavme korupciu a VIA IURIS, aby sa politické strany pred voľbami verejne zaviazali, že budú podporovať a presadzovať protikorupčné opatrenia. Mimovládne organizácie oslovili tých osem politických strán z kandidujúcich v marcových voľbách, ktoré podľa prieskumov mali šancu sa dostať do parlamentu. K iniciatíve sa prihlásilo šesť strán, Most-Híd, Sieť, OĽaNO-NOVA, SaS, KDH a SMK (zdroj: sme.sk). Riaditeľ VIA IURIS, Milan Šagát ich ochotu komentoval takto: "Medzi kandidujúcimi politickými stranami, s ktorými sme mali možnosť diskutovať, vznikla zhoda v potrebe presadiť systémové opatrenia v boji proti korupcii. Naše návrhy hodnotili ako vecné a konštruktívne. Strany Smer a SNS verejný záväzok neprijali. Sme presvedčení, že protikorupčná agenda musí byť agendou pravice aj ľavice, pretože systémová korupcia má zhubný vplyv na kvalitu života všetkých ľudí" (zdroj: strngamzazmenu.sk)

Dokument Štrngám za zmenu (.pdf) ponúka riešenie v šiestich oblastiach: polícia, prokuratúra, súdy, najvyšší kontrolný úrad, schránkové firmy a prikrmovanie úradných osôb. Návrhy týkajúce sa polície sú predstavené v prvej časti "Políciu dajme ďalej od rúk politikov" (dokument (.pdf), s. 3). Sú tu navrhnuté konkrétne právne úpravy, ktoré majú zaručiť nezávislosť Policajného zboru a vytvoriť lepšie kontrolné mechanizmy. Prokuratúrou sa zaoberá bod 2 "Zabráňme ovplyvňovaniu prokurátorov" (s. 5). Aj tu sú predstavené konkrétne opatrenia, cieľom ktorých je podľa dokumentu "oslabenie politického pri voľbe generálneho prokurátora".

Dátum zverejnenia analýzy: 03.04.2016
success
error