DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Poliačik

toho času nepolitik

(...) je predložený zákon (...) a to je zmena zákona o občianstve, aby dvojité občianstvo už automaticky nezanikalo, len teda aby slovenské občianstvo nezanikalo tým, že človek nadobudne občianstvo iného štátu. Vy sám ste predkladali tento zákon.

Poliacik vs Vašecka vs. Gál vs. Hrnko + zástupcovia záujmových organizácií - 04.04.2016
Pravda

V súčasnosti je poslancami strany SaS predložený návrh zákona, ktorý by mal vrátiť legislatívny stav pred prijatie Zákona o štátnom občianstve z roku 2010. Podobný návrh zákona bol predložený v roku 2014 stranou Most-Híd, konkrétne Gáborom Gálom, avšak tento návrh nebol schválený. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 

V parlamente sa od roku 2010 objavilo niekoľko návrhov, v snahe zmeniť legislatívnu úpravu Zákona o štátnom občianstve prijatého ako reakciu na maďarský zákon. 

18. septembra 2014 podal Gábor Gál za skupinu poslancov strany Most-Híd návrh na Zmenu zákona o štátnom občianstve SR, podľa ktorého by slovenskí občania po nadobudnutí občianstva iného štátu už automaticky neprišli o to slovenské. Poslanci strany SMER-SD tento návrh zamietli a k zmene zákona nedošlo. 

V roku 2014 sa skupina 30 poslancov obrátila na Ústavný súd kvôli podozreniu, že Zákon o štátnom občianstve je protiústavný. Tento návrh bol z procesných dôvodov zamietnutý. 
 
Od februára 2015 platí nariadenie, ktoré umožňuje požiadať o vrátenie občianstva tým, ktorí ho už stratili, ale v novom štáte majú aj trvalý pobyt. Pôvodný zmysel zákona, aby maďarské občianstvo nezískavali slovenskí Maďari žijúci na južnom Slovensku, má teda týmto spôsobom zostať aj naďalej zachovaný.

Zatiaľ poslednou snahou o zmenu súčasného stavu je návrh zákona poslancov SaS - Petra Osuského, Ondreja Dostála a Martina Poliačika. Na základe tejto zmeny zákona by občania SR, rovnako ako v návrhu strany Most-Híd spred dvoch rokov, nestratili slovenské občianstvo po prijatí občianstva iného štátu. Ide teda o obsahovo rovnaký návrh zákona ako bol návrh Mostu-Híd z roku 2014. 

Dátum zverejnenia analýzy: 03.04.2016
success
error