DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Milan Laurinc

(...) Asociácia nemocníc Slovenska upozornila na to, že v systéme chýba 95 miliónov eur (...) boli deklarované 50 miliónov na zlepšenie mzdových ohodnotení sestier, pôrodných asistentiek a ostatných zdravotníckych pracovníkov,

Poliacik vs Vašecka vs. Gál vs. Hrnko + zástupcovia záujmových organizácií - 04.04.2016
Pravda

Výrok hodnotíme ako pravdivý. Prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petka, vyhlásil 4. marca 2016, že na platy chýba nemocniciam 95 mil. eur. Pravdivá je aj druhá časť výroku, keďže pozmeňujúcim návrhom (tlač 1700) zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý zabezpečil garanciu úpravy platov sestier a ostatných zdravotných pracovníkov na úrovni spomínaných 55 mil. eur.


Ako povedal Petko k nedostatku financií: “Predpokladali sme to už v novembri a hovorili sme o tom aj na odvetvovej tripartite, aj v Národnej rade SR. Doterajšie zvýšenie finančných prostriedkov vykrýva len zvýšenie platov sestier. Nevykrýva zvýšenie platov lekárov. A nevykrýva zvýšenie platov v zmysle minimálnej mzdy a jej koeficientov. Reálne je v roku 2016 potrebné navýšiť zdroje do systému zdravotníctva o 95 miliónov eur, aby mohol byť zachovaný zmier a aby mohli byť realizované platy zdravotníckych aj nezdravotníckych pracovníkov tak, ako nám káže legislatíva,“ (v zdravotníctve.sk)

V relácií O päť minút 12 z 29. novembra 2015  sme už popisovali mechanizmus zvyšovania miezd zdravotných sestier

Dátum zverejnenia analýzy: 03.04.2016
success
error