DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Gábor Gál

MOST-HÍD

(...) pri vytvorení programového vyhlásenia vlády, sedia s odbornými a komorami a záujmovými združeniami aj z oblasti civilného sektora.

Poliacik vs Vašecka vs. Gál vs. Hrnko + zástupcovia záujmových organizácií - 04.04.2016
Neoveriteľné

Na programovom vyhlásení vlády 2016-2020 spolupracujú koaličné strany s niektorými civilnými organizáciami a komorami z civilného sektora, no nie je to pravidlo pri všetkých rezortoch. Zároveň súčasne nevieme určiť, ktoré všetky sa skutočne podieľajú a ktoré sa len chcú podielať. Výrok hodnotíme ako neoveriteľný. 

Ako uviedol Robert Fico, zástupcovia školstva sa zúčastnia prípravy programového vyhlásenia. Doteraz však ide iba o jediných zástupcov z civilného sektora. Konkrétne sem patrí napríklad Iniciatíva slovenských učiteľov, ktorá sa 5. apríla 2016 spolu s ďalšími dvadsiatimi školskými organizáciami stretla na rokovaní o programovom vyhlásení vlády.  Podľa agentúry TASR, predstavitelia lekárskych združení vyzývajú vládu aby sa rovnako ako predstavitelia školstva mohli podieľať na vytváraní programových hodnôt. 

Združenía a komory z civilného sektora, ktoré by chceli spolupracovať na programovom vyhlásení novej vlády je viacero, no nie je jasné či boli pri rokovaní prítomné.  Ku príkladu Slovenská komora sestier a pôrodnych asistentiek  ponkla svoju odbornú asistenciu pri rokovaní. 
Na druhej strane Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora sa podiela na komunikácii ohľadne programového vyhlásenia.


Dátum zverejnenia analýzy: 03.04.2016
success
error