DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Poliačik

toho času nepolitik

Keď sa pozrieme do Holandska, Wilders, takisto je zapájaný do života parlamentu (...) V nemeckých krajinských parlamentoch sú zase vytláčaný úplne na okraj.

Poliacik vs Vašecka vs. Gál vs. Hrnko + zástupcovia záujmových organizácií - 04.04.2016
Pravda

Výrok nadväzuje na Poliačikove tvrdenie o krajne pravicových stranách vo Francúzsku a v Maďarsku. Zahraničné zdroje dokazujú, že zatiaľ čo holandský politik Geert Wilders a jeho strana sa aktívne zapájajú do politického diania v krajine, nemecké vládne strany na čele s Angelou Merkelovou sa snažia o potlačenie krajne pravicových strán, akými sú AfD či NPD. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Podľa Reuters je Wildersova Strana Slobody (PVV) "najpopulárnejšou stranou v prieskumoch verejnej mienky." Samotný Wilders nie je vo vláde, ale je členom parlamentu. Ako dokazuje popis z toho istého zdroja, Wilders sa zúčastňuje politických debát v parlamente, či napríklad spravodajskej konferencie v Európskom Parlamente v Bruseli (Jún 2015).
V súčasnej dobe čelí Geert Wilders súdnemu obvineniu na základe nenávistného prejavu, ktorý bol súčasťou jeho volebnej kampane v roku 2014. Členovia jeho strany sú súčasťou jednotlivých holandských výborov.

NPD a AfD, dve krajne pravicové strany, sú vytláčané vrámci nemeckej politickej sféry na okraj a podľa slov nemeckých lídrov je ich účasť vo vedení krajiny neakceptovateľná.

Podľa nemeckého zdroja Deutsche Welle:
"Kancelárka Angela Merkelová v utorok súrila nerozhodnutých voličov aby neodškrtli AfD v nedeľných štátnych voľbách, popisujúc ju ako "absolútne nesprávnu stranu". A, dodala, už zavedené a uznávané strany by sa mali vyhnúť akejkoľvek koalícii s touto stranou."

Alternatíva pre Nemecko (AfD) "vyhrala 12,5 percenta v Porýní-Falcku, 15 percent v Bádensko-Wurttembersku a 24 percent v Sasku-Anhaltsku. (...) AfD nevyhrala dostatočný počet hlasov na to, aby mohla viesť vládu v ktorejkoľvek z týchto spolkových krajín, avšak v súčasnej dobe si vytvorila značnú prítomnosť v legislatúre každej spomenutej krajiny. Vpodstate, toto sú najúspešnejšie výsledky krajne pravicovej strany v nemeckých voľbách od II. svetovej vojny."

Podľa britského denníka The Guardian, Nemecká národnostne-demokratická strana (NPD), taktiež zastávajúca pozíciu krajnej pravice, momentálne znovu čelí snahe o zrušenie strany. "Horná komora parlamentu tvrdí, že táto strana je rasistická a antisemitská, a predstavuje hrozbu nemeckému demokratickému zriadeniu." O podobný zákaz strany sa usilovali už medzi rokmi 2001 a 2003.

Obe strany nemajú členov vo výboroch ani v nemeckom parlamente.

Poliačikov výrok týkajúci sa toho, že vládne strany rôznych krajín EÚ reagujú na prítomnosť a dvíhajúcu sa podporu krajne pravicových strán rôzne, je pravdivý. Zatiaľ čo holandský politik Geert Wilders sa aktívne zapája do politických debát, nemeckí lídri sa snažia o vytlačiť pravicové strany, akými sú NPD a AfD, do ústrania.

Dátum zverejnenia analýzy: 03.04.2016
success
error