DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Frešo

SDKÚ-DS

#Sieť, ktorá nemá ani rovnú daň v programe, ani 9-percentný odvod do 2. piliera a ešte naviac má v programe zachovať balíčky Fica.

Predvolebná debata TA3 - Berényi (SMK), Frešo (SDKÚ-DS), Kollár (Sme rodina), Matovic (OLaNO), Sulík (SaS) - 28.02.2016
Zavádzajúce

Strana #Sieť skutočne nemá vo svojom volebnom programe zavedenie rovnej dane ani plán na zavedenie 9% odvodu do II. piliera. Avšak priamo v programe sa nespomína nič o zachovaní Ficových sociálnych balíčkov, predseda strany #Sieť Procházka sa len vyjadril, že sociálne balíčky nie sú podstatnou témou volieb ani štátu ako takého, a teda by minimálne niektoré (osobitne "vlaky zadarmo") ponechal. Frešov výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.
 
Podľa Modrej zóny strany #Sieť (politického programu pre ľudí) nemá strana v pláne rovnú daň, ani 9% odvod do 2. piliera. 

Podľa článku v denníku Pravda "Opozičné strany vyťahujú staronové návrhy na nižšiu a rovnú daň z príjmov. Tá by nielenže spôsobila dieru v štátnej kase, ale v časoch zvyšujúcej sa príjmovej nerovnosti by pomohla skôr bohatým ľuďom a firmám, nie chudobnejšej vrstve obyvateľstva.

„Peniaze stratené znížením dane z príjmu vždy musíte nejako nahradiť a môžeme len tipovať, či to bude škrtanie sociálnych dávok, spoplatňovanie bezplatných služieb ako školstvo alebo v minulosti počas zavádzania rovnej dane preferované zvyšovanie dane z pridanej hodnoty,“ povedal ekonóm Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž."

Čo sa týka II. piliera, strana #Sieť navrhuje podľa Pravdy piliere zlúčiť. 
"V záujme prehľadnosti a jednoduchosti dôchodkového sporenia navrhuje strana #Sieť zlúčiť druhý pilier s tretím penzijným pilierom, ktorý spravujú doplnkové dôchodkové spoločnosti. „Spájanie sporiacich účtov pre sporiteľov, ktorí sú zároveň v druhom aj treťom pilieri je zásadným krokom k nižším poplatkovým nákladom počas sporenia,“ uvádza Beblavý."

Ohľadom sociálnych balíčkov sa Procházka vyjadril, že balíčky sa zrušiť nechystá v prípade, že sa #Sieť dostane do vlády. 

Sociálne balíčky však podľa Procházku nie sú podstatnou témou volieb. "Len to považujeme za mimobežnú tému. Netreba rušiť napríklad vlaky zadarmo. Tie nie sú podstata nášho sporu so Smerom-SD. Kto prišiel prvý s národným plánom odmeny ľuďom za ich trpezlivosť pri konsolidácii? My. V máji 2014 sme povedali stačilo. Áno, vráťme to ľuďom za ich úsilie, ale v podobe fungujúceho štátu a nie v podobe almužny. Vlaky zadarmo sú opatrenie, ktoré dáva ľuďom aj symbolicky pocit odmeny a podporuje verejnú dopravu, ktorá má aj svoje ekonomické implikácie," povedal šéf #Siete. Zároveň priznal, že je ovplyvnený aj rozhovormi s ľuďmi, ktorí vlaky zadarmo využívajú. "Aj študenti, aj seniori. A sú takí, ktorí kvôli tomu Smer-SD voliť nebudú, lebo chcú od štátu viac. Ale hovoria, že je to dobrá vec," píše o Procházkovom vyjadrení TASR. Toto vyjadrenie sa však vzťahuje iba na jedno konkrétne opatrenie ("vlaky zadarmo"), nie na baličky ako celok, ktoré pozostávajú z mnohých opatrení, z ktorých k viacerým sa Procházka explicitne nevyjadril, či ich by ich #Sieť zrušila alebo ponechala.

Dátum zverejnenia analýzy: 28.02.2016
success
error