DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Švejna

MOST-HÍD

Pravdou je to, že aj keď sa zlepšila výber DPH, stále nie je to na takej úrovni, ako bolo pred krízou, to znamená, že ten efektívny výber DPH stále je medzi rozmedzím medzi 14,5 a 14,8 a pred krízou za prvej Ficovej vlády to bolo ešte vyššie, to znamená, že 15,5, to znamená, že za prvej Ficovej vlády to bolo takto isto, potom to išlo dole, súhlasím s tým, a potom to išlo zase mierne hore.

Kažimír vs. Kollár vs. Švejna o slovenskej ekonomike - 08.02.2016
Pravda

Podľa dát z inštitútu pre ekonomické a sociálne štúdiá aj prehľadu Denníka N sa efektivita výberu daní počas II. Ficovej vlády síce zlepšila, ale za dôvod zhoršenia sú považované práve kroky jeho prvej vlády. Z ďalších dát, ktoré sú rozpracované nižšie (vládny Inštitút finančnej politiky, Finančná správa Slovenskej republiky), je pozorovateľné, že pred krízou bola efektivita výberu daní skutočne na úrovni 15,5 %, aj keď to ešte nebolo za vlády Roberta Fica. V súčasnosti sa pohybuje na spomínaných 14,5 %. Výrok napriek drobným nepresnostiam v rokoch s najvyšším efektívnym výberom ako celok hodnotíme ako pravdivý, nakoľko aj na začiatku Ficovej prvej vlády boli pri 15,1 % hodnoty vyššie než v nasledujúcich rokoch.

Podľa Daňového reportu z novembra 2015 sa efektivita výberu počas II. Ficovej vlády pohybovala na úrovni od 12,6 po 14,5 %. Pred krízou, respektíve pre rok 2008, bola hodnota efektivity výberu na úrovni 14,9.

Poznámka: EDS (efektívne daňové sadzby) je indikátor, ktorý skúma vývoj konkrétnej dane na príslušnej makroekonomickej základni. Za rozhodujúcu treba považovať analyticky očistenú EDS, ktorá podľa IFP (.pdf, s. 21) slúži ako najlepší indikátor efektivity výberu danej dane. EDS je vyjadrené v percentách a je ukazovateľom, ku ktorému Švejna referuje efektívnym výberom.

Staršie alternatívne údaje z čias pred krízou skutočne ukazujú efektivitu na úrovni 15,4 %, čo je blízke maximálnej hodnote, ktorú uvádza Švejna, nejedná sa však o začiatok Ficovej vlády ale koniec tej Dzurindovej (rok 2004 a 2005).

 
Podľa Denníku N:

"K čiastočnému zlepšovaniu výberu dochádzalo na Slovensku za ministra financií Kažimíra od roku 2013. Najnižšia efektivita výberu DPH bola v druhom štvrťroku 2012, keď sa daň vyberala tak, akoby sme mali DPH vo výške 12,5 percenta. Bolo to v prvom roku druhej Ficovej vlády. No treba povedať, že sadzba vtedy iba ďalej pokračovala vo svojom prepade, k čomu dopomohli aj problémy s informačným systémom daniarov.

Druhá Ficova vláda začala od konca roku 2012 postupne zavádzať viaceré opatrenia na boj proti podvodom s DPH (napríklad povinnosť skladať finančnú zábezpeku pri registrácii DPH, zaviedla sa čierna listina platcov). 
Od septembra 2013 vláda spustila aj bločkovú lotériu, aj keď zase tá výrazne rozpočtu nepomohla (ukázali to prepočty vládneho inštitútu pri ministerstve financií).

Zlepšovanie efektivity výberu DPH pokračovalo aj v roku 2014. Minister aj daniari si viac sľubovali od zavedenia kontrolných výkazov DPH (od januára 2014). Malo to pomôcť odhaliť viac podvodov na tejto dani najmä vo forme neoprávnených nadmerných odpočtov.

Aktuálne čísla však ukazujú, že zlepšovanie výberu DPH sa už zrejme zlepšovať nebude. Efektivita výberu DPH v prvom štvrťroku klesla (zo 14,8 percenta na 14,6 percenta).

Ekonómovia vládneho Inštitútu finančnej politiky nedávno odhadli, že v druhom štvrťroku dosiahla 14,9 percenta. „Zdá sa, že počas ostatných troch-štyroch kvartálov efektívna daňová sadzba DPH postupne kulminuje približne na úrovni predtým dosiahnutej pred krízou v roku 2008.“ 
 


Dátum zverejnenia analýzy: 07.02.2016
success
error