DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

(...) vláda vypracuje dlhodobú koncepciu dôchodkovej politiky na základe širokej odbornej diskusie (...)

Sluby 2. vlády R. Fica - 29.01.2016
Nepravda

Vláda Roberta Fica uskutočnila niekoľko zmien týkajúcich sa dôchodkového systému na Slovensku. Celkovo sú však tieto zmeny odborníkmi označované za také, ktoré nesmerujú k dlhodobej udržateľnosti dôchodkového systému. Taktiež minister práce Richter v januári 2016 vyjadril svoj skeptický postoj k fungovaniu štátnych dôchodkov na Slovensku v horizonte 20 rokov. Informácie o zapojení odborníkov do prípravy zmien sú dostupné k poslednej uskutočnenej legislatívnej zmene dôchodkového systému- takzvanej inuitnej novele. Pri ostatných zmenách dôchodkového systému médiá neinformovali o konkrétnom zapájaní odborníčok a odborníkov, preto nemožno hovoriť o širokej odbornej diskusii. Sľub hodnotíme ako nesplnený.

V januári 2016 minister práce J. Richter spochybnil dlhodobú možnosť fungovania štátnych dôchodkov, keď reagoval na prognózy zvyšovania počtu dôchodcov na Slovensku a ich rapídny nárast do roku 2060: „Som presvedčený, že o 20 rokov bude nevyhnutné, aby si každý jeden človek hľadal popri štátnej penzii aj dobrovoľné pripoistenie. Napríklad životnú poistku".


Jednotlivé legislatívne zmeny týkajúce sa dôchodkového systému uvádza a opisuje stránka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Strana SMER-SD vo svojom súpise vykonaných opatrení pri príležitosti troch rokov svojej vlády uviedla nasledovné zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré následne overoval Demagog.SK v máji 2015:
"Dôchodkový systém bol stabilizovaný opatreniami na zabezpečenie jeho dlhodobejšej udržateľnosti: zmena vzorca valorizácie dôchodkov z priebežného I. piliera, zmena modelu výpočtu veku odchodu do dôchodku, zmena výšky odvodu do II. kapitalizačného piliera, otvorenie II. piliera za účelom možnosti vystúpenia sporiteľov, pre ktorých je systém nevýhodný, dočasné posilnenie solidarity I. piliera, posilnenie postavenia sporiteľa vo vzťahu k DSS.

V odôvodnení Demagog.SK uvádza nasledujúce najdôležitejšie zmeny vykonané vládou SMER-SD:
"1. Zníženie odvodu do druhého piliera z 9 na 4 percentá hrubej mzdy/zisku
2. Zavedenie daňovej úľavy na dobrovoľný príspevok vo výške 2 % z hrubej mzdy/zisku
3. Zníženie povinného počtu fondov zo štyroch na dva — jeden garantovaný a jeden negarantovaný
4. Sporiteľ má možnosť vybrať si, v ktorom z týchto dvoch fondov bude šetriť, prípadne svoje sporenie medzi ne rozložiť. Pokiaľ DSS neoznámi svoj zámer, jeho sporenie sa automaticky presunie do garantovaného fondu.
5. Zvýšenie poplatkov za správu účtu a z dosiahnutého výnosu.
6. Dobrovoľný vstup — kým doterajšie nastavenie prvosporiteľov automaticky radilo do druhého piliera, pričom mali možnosť do dvoch rokov z neho vystúpiť, novela automatický vstup zrušila — po novom prvosporitelia automaticky sporia v prvom pilieri, pričom do 35 rokov života majú možnosť prestúpiť do druhého piliera.
"

Ďalej vo svojom odôvodnení Demagog.SK poukazuje na názory viacerých ekonómov a analytikov (napr. analýza INESS), ktorí upozorňujú, že dané zmeny nemožno považovať za nastavenia smerujúce k udržateľnosti dôchodkového systému.
Posledná väčšia zmena nadobudla účinnosť od 1. januára 2015, patrí medzi väčšie zmeny dôchodkového systému počas Ficovej vlády a je nazývaná tiež ako anuitná novela: "Anuitná novela zmenila alebo zadefinovala niekoľko dôležitých oblastí potrebných pre vyplácanie dôchodkov z II. piliera."

Ako informuje článok portálu oPoisteni.sk, na príprave tejto anuitnej novely sa skutočne podieľala skupina odborníkov. "Išlo o odborníkov z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Sociálnej poisťovne, Asociácie dôchodkových správcovských spoločností, Národnej banky Slovenska, Ministerstva financií, Slovenskej asociácie poisťovní, Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity, Štátnej pokladnice a Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici."

Pri ostatných legislatívnych zmenách dôchodkového systému počas Ficovej vlády nie sú zverejnené informácie o skutočnosti, že by boli pri príprave zapájaní odborníci, preto možno tvrdiť, že sa nejednalo o širokú odbornú diskusiu.

Dátum zverejnenia analýzy: 15.02.2016
success
error