DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Vláda považuje úspešné a transparentné čerpanie fondov EÚ vo vzťahu k rozvoju regiónov za rozhodujúce. Pôjde najmä o dočerpanie pomoci z Regionálneho operačného programu (ROP) v období 2007 – 2013, ktorého hlavným cieľom je zvýšenie dostupnosti a kvality občianskej infraštruktúry a vybavenosti v regiónoch a krajoch.

Sluby 2. vlády R. Fica - 29.01.2016
Zavádzajúce

Je pravdou, že čerpanie eurofondov v oblasti Regionálneho operačného programu sa dá považovať za úspešné (aj keď ani ROP nebol úplne dočerpaný), avšak čerpanie vo zvyšných oblastiach (s výnimkou Dopravy) rovnakú mieru nedosiahlo. Z viacerých zdrojov sa zároveň ozýva, že čerpanie eurofondov ako takých na Slovensku veľmi úspešné v danom období nebolo. Naše hodnotenie sa zakladá predovšetkým na oficiálnych číslach o čerpaniach NSRR 2007 - 2013, nie na kritických ohlasoch týkajúcich sa čerpania eurofondov. Sľub hodnotíme ako čiastočne splnený.

Nasledujúca tabuľka ukazuje prehľad zazmluvnených prostriedkov a vyčerpaných prostriedkov v rámci ROP, ako aj celkové čerpanie fondov EÚ k 31. decembru 2015 (zdroj: ITMS; NSRR SR)

V januári 2016 denník SME informoval, že hoci po Doprave sa práve najviac darilo čerpať eurofondy v oblasti Regionálneho operačného programu v miere 90,41 % (1,405 mld. eur z 1,555 mld. eur)”, dokopy “Slovensko vyčerpalo z peňazí Európskej únie (EÚ) v programovom období 2007 až 2013 k 31. decembru 2015 v štrnástich operačných programoch takmer 10,395 mld. eur. Miera čerpania dosiahla 89,47 % z celkového záväzku takmer 11,618 mld. Eur, čo znamená, že ešte viac než miliarda eur vyčerpaná nebola.

Nasledujúci infograf založený na dátach ku koncu roku 2014 porovnáva čerpanie eurofondov počas rozličných vlád:


Jeho autorom je Konzervatívny inštitút M.R. Štefánika, ktorý zároveň hodnotí toto čerpanie nasledovne:

"Tempo čerpania za vlád Roberta Fica bolo dosiaľ v priemere pomalšie, než za vlády Ivety Radičovej. Počas roka 2015 je potrebné minúť 36,76 % z eurofondov, ktoré má Slovenská republika k dispozícii na finišujúce programovacie obdobie 2007-2013."

Naviac, ako uvádzajú Hospodárske noviny:

"Európska komisia podľa opozičného politika (Beblavý, pozn.) navyše zadržiava 569 638 707 eur. Dôvodom sú zistenia audítorov o pochybeniach v čerpaní eurofondov. "Pokračuje úplné prerušenie platieb v štyroch operačných programoch (Informatizácia spoločnosti, Výskum a vývoj, Regionálny operačný program, KaHR) a čiastočné pozastavenie platieb pri ďalších troch (Zamestnanosť a sociálna inklúzia, Doprava, Technická pomoc).""

 
Dodatočne, spomínaná transparentnosť čerpania eurofondov je taktiež otázna, keďže správa (.pdf, s. 1) od Transparency International hodnotiaca eurofondy a ich čerpanie udelila celkové skóre 30 zo 100, pričom z hľadiska transparentnosti bolo dosiahnutých 50 bodov zo 100:
"Z hľadiska transparentnosti spravovania eurofondov je rozsah zverejňovania informácií zo strany Riadiacich orgánov dlhodobo vnímaný ako nedostatočný a zároveň vytvára mnoho otázok." (.pdf, s.6)

Napriek tomu, že čerpanie fondov z Regionálneho operačného programu sa dá pokladať za úspešné, táto jedna oblasť sa nedá považovať za dostatočne reprezentatívnu z hľadiska celkového čerpania eurofondov. To totižto bolo zhodnotené nielen ako neuspešné či neveľmi úspešné, ale zároveň aj ako nedostatočne transparentné.

Dátum zverejnenia analýzy: 15.02.2016
success
error