DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Juraj Draxler

SMER-SD

25 rokov chýbalo, chýbal moment, keď sa zišla celá školská verejnosť a povedala, toto sú naše požiadavky a chceme, aby presne takto boli zakomponované aj do programového vyhlásenia vlády.

Štrajk ucitelov - Draxler, Poliacik, Kocan a Ondek - 25.01.2016
Nepravda

Protesty učiteľov súvisiace s finančným ohodnotením a súčasnou situáciou v školstve sa konajú pravidelne už od roku 2011. Vždy sa jednalo o celoplošné štrajky s konkrétnymi požiadavkami, ktoré sú zakaždým takmer identické. Výrok ministra Draxlera hodnotíme ako nepravdivý.

Pred rokom 2011 "sa vo veľkom školy naposledy zatvárali v roku 2003 za druhej vlády Mikuláša Dzurindu."

V roku 2011 učitelia požadovali zvýšenie platu na 1,2-násobku priemerného platu vo národnom hospodárstve.

V roku 2012 už štrajkovali, znova s tými istými požiadavkami:
"Viac peňazí pre školstvo a zvýšenie platov na 1,2- až 2-násobok priemerného platu v národnom hospodárstve, (hoci s nimi, pozn.) nepochodili ešte u bývalej vlády Ivety Radičovej. Pri príprave rozpočtu však ich požiadavku nezohľadnila ani vláda Smeru."

V roku 2013 školské odbory predložili konkrétne návrhy zmien vo financovaní školstva ešte predtým, než bola vypracovaná správa o stave školstva:
"Vedenie školských odborov zvolalo na utorok 7. mája do Bratislavy zhromaždenie, aby sa do správy ministra Čaploviča o stave školstva dostala ich požiadavka na každoročné zvyšovanie finančných prostriedkov do školstva o 0,3 percenta HDP. Znamenalo by to každoročné zvýšenie prostriedkov do školstva o 200 miliónov eur, čo bolo v pracovnej verzii správy, ale napokon z nej vypadlo. Správa ministra Čaploviča obsahuje len návrh, aby Slovensko do roku 2020 dávalo na školstvo šesť percent HDP."

Tvrdenie, že by sa tzv. školská verejnosť za celú dobu 25 rokov od zmeny režimu nespojila a nesnažila sa presadiť konkrétne požiadavky zlepšenia podmienok v školstve, je preto nepravdivé.

Dátum zverejnenia analýzy: 24.01.2016
success
error