DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Juraj Draxler

SMER-SD

Spomeniem to, že sme minulý rok právne zabránili tomu, aby riaditelia mohli prepúšťať učiteľov pred letom a znovu ich naberali na začiatku septembra.

Štrajk ucitelov - Draxler, Poliacik, Kocan a Ondek - 25.01.2016
Pravda

V roku 2015 bola schválená novela zákona, ktorá garantuje najmenej dvanásťmesačnú pracovnú zmluvu pre učiteľov. Pôvodne bola novela prijatá ešte v decembri 2014, avšak bola vetovaná prezidentom. 28. januára 2015 poslanci opätovne schválili novelu zákona napriek vetovaniu tohto zákona. Za jej prijatie vtedy hlasovali poslanci Smer-SD jednohlasne. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Týmto zákonom sa "upravuje najkratšia dĺžka pracovného pomeru na určitú dobu s pedagogickým zamestnancom okrem zahraničného lektora na obdobie školského roka, ktorý sa končí 31. augusta kalendárneho roka nasledujúceho po roku, v ktorom bol tento pomer dohodnutý," uvádza domov.sme.sk (2.12.2014).

Táto novela zákona sa netýka učiteľov, ktorí zastupujú iného učiteľa z dôvodu materskej alebo rodičovskej dovolenky.

Ministerstvo práce v októbri 2014 na základe informácií z úradov práce upozornilo na skutočnosť, že veľké množstvo pedagógov je v letných mesiacoch prepustených zo zamestnania, a v septembri sú následne prijímaní späť. Minister práce Ján Richter vtedy povedal, že tento problém bude riešiť s vtedajším ministrom školstva Petrom Pellegrinim.

Dátum zverejnenia analýzy: 24.01.2016
success
error