DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Poliačik

toho času nepolitik

Táto vláda ... Je schopná teroristický, protiteroristický balíček pána Kaliňáka..predložiť v skrátenom legislatívnom konaní, za dva dni ho pretlačiť cez Národnú radu..

Štrajk ucitelov - Draxler, Poliacik, Kocan a Ondek - 25.01.2016
Nepravda

Poliačik hovorí o protiteroristickom balíčku, ktorý bol schválený krátko po novembrových útokoch v Paríži. Balíček upravoval niektoré zákony a Ústavu a mal za cieľ zvýšiť bezpečnosť v kontexte možných teroristických útokov. Rokovania NR SR o protiteroristickom balíčku ale prebiehali 4 dni (1.,2.,3. a 8. decembra) a nie dva dni, ako uvádza Poliačik, preto výrok musíme hodnotiť ako nepravdivý. 


Protiteroristický balíček bol naozaj schválený v skrátenom legislatívnom procese a bol súčasťou novely trestného zákona schválenej 9. decembra 2015.

Zákon bol doručený dňa 27.11. 2015. Rokovalo sa o ňom 1.12.  Rokovanie jednotlivých výborov prebiehalo 2.-3.12. 
K druhému a tretiemu čítaniu došlo až 8.12. 
Zákon prešiel, no prezident Kiska ho vetoval. Následne ho poslanci SMERu opäť schválili. 
Zákon bol 21.12 odoslaný do zbierky zákonov a 23.12 oficiálne vyšiel. 

V rámci protiteroristických opatrení došlo aj k zmene Ústavy, tá bola odhlasovaná 8.decembra, podobne sa jednalo o skrátený legislatívny proces.

Podľa informácií denníka SME z 9. decembra 2015 bude schválenie protiteroristických opatrení v praxi znamenať posilnenie tajných služieb, taktiež sa predĺži obdobie, počas ktorého môže polícia zadržiavať osobu podozrivú z terorizmu, a to zo 48 na 96 hodín. Novela zákona upravuje právomoci polície a tajných služieb aj pri výkonoch, akými sú prehľadávanie áut, či autobusov, vypínanie "nevhodných" webov, presadzovanie prísnejších trestov, zvýši sa ochrana svedkov a taktiež kompetencie tajných služieb v súčinnosti opatrení stanovených zákonom.

Súčasná vláda využila 23 skrátených legislatívnych konaní, píšu aktuality.sk.
"Keď majú poslanci na stole návrh na skrátené konanie, často dochádza ku kritike zo strany opozície, ktorá nevidí na takýto postup opodstatnenie. Zákon o rokovacom poriadku NR SR totiž hovorí, že zrýchlený režim je možné využiť za "mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody". O skrátenom legislatívnom konaní môže parlament rozhodnúť aj vtedy, ak si rozhodnutie Rady bezpečnosti OSN o akciách na zabezpečenie medzinárodného mieru a bezpečnosti vyžaduje neodkladné prijatie zákona."

Dátum zverejnenia analýzy: 24.01.2016
success
error