DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Juraj Draxler

SMER-SD

...(navýšenie prostriedkov, pozn.) 50 miliónov smeruje na internáty. Prvýkrát po 25 rokoch tu bude veľká akcia investícií do vysokoškolských internátov.

Draxler vs. Fronc o školstve a štrajkoch ucitelov - 18.01.2016
Zavádzajúce

Navýšenie peňazí na internáty je súčasťou prísľubov v rámci 3. sociálneho balíka strany SMER. Jedná sa skutočne o objem 50 miliónov eur. Ohľadne tvrdenia, že taká investícia tu bude prvýkrát po 25 rokoch sa nám okrem totožného vyjadrenia premiéra nepodarilo nájsť faktické informácie. Výrok hodnotíme ako zavádzajúci, pretože spomínané navýšenie je len prísľub, ktorý nie je súčasťou rozpočtu na rok 2016, a jeho naplnenie závisí od viacerých faktorov, menovite výsledku volieb a príjmov štátnej správy, z ktorých má byť financovaný.

V niektorých médiách sa objavili informácie o čiastkových investíciách do niektorých internátov v hodnote 3 miliónov eur ešte pred obdobím 2015.

Podľa informácií zo serveru aktuality:

"Ministerstvo školstva rozdelilo v roku 2013 vysokým školám na rekonštrukciu internátov 2,85 milióna a v roku 2014 1,66 milióna eur."

Niektoré internáty boli renovované bez dotácií. Napríklad internát Slovenskej Technickej Univerzity, podľa riaditeľa internátu:

V roku 2013 sme na rekonštrukciu internátu vyčlenili viac ako 600-tisíc eur, v tomto roku vyše 241-tisíc. Nedostali sme na to žiadne dotácie z ministerstva školstva,“ 

Bez dotácií boli v rokoch 2013 až 2015 zrekonštruované aj Manželské internáty v Mlynskej doline a to za približne štyri milióny eur.

Investícia 50 miliónov nie je istá. Podľa SITA: "Ak bude strana Smer-SD po parlamentných voľbách vo vláde, plánuje v rámci tretieho vládneho balíčka vyčleniť pre vysoké školy 50 miliónov eur na rekonštrukciu univerzitných a vysokoškolských internátov."

Podľa správy z TASR sa až v januári určí, ktoré internáty budú zrekonštruované. Zároveň sa premiér vyjadril, že peniaze nemajú byť určené na výstavbu nových internátov ale skôr rekonštrukciu tých starých, ktoré majú zároveň poskytnúť väčšie kapacity pre študentov:

 „Je zhoda, že tieto peniaze poskytneme len pre verejné vysoké školy,“ uviedol Fico. Návrh zo strany rektorskej konferencie by podľa neho mal prísť na stretnutí v januári budúceho roku. „My zagarantujeme, že pri rozdeľovaní finančných prostriedkov budeme rešpektovať priority, ktoré nám rektorská konferencia predstaví,

Premiér v tejto súvislosti uviedol, že od roku 1989 sa nerealizoval žiadny vlády program v tejto oblasti. Prejavilo sa to na kvalite, keď podľa Fica prakticky 90 percent všetkých ubytovacích zariadení je dnes zaradených v najhoršej kategórii C." 


Dátum zverejnenia analýzy: 17.01.2016
success
error