DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Fronc

KDH

Mám vytiahnuť, na základe čoho Smer odvolával mňa? Na aký nezmysel? Že som nezvolával gremiálne porady.

Draxler vs. Fronc o školstve a štrajkoch ucitelov - 18.01.2016
Zavádzajúce

V máji 2005 odvolávala vtedajšieho ministra školstva Martina Fronca skupina poslancov Smeru-SD, Komunistickej strany Slovenska a nezávislých. Gremiálne porady nie sú v zozname explicitne uvedené, možno ich však brať za súčasť komunikácie, ktorej nezvládnutie bolo vtedajšiemu ministrovi taktiež vyčítané. V návrhu na vyslovenie nedôvery však boli uvedené aj ďalšie dôvody, výrok ako celok preto hodnotíme ako zavádzajúci. 


V odôvodnení návrhu (.pdf) sa uvádza, že Fronc podľa navrhovateľov:

 "nezvládol rezort školstva, nesie nie len politickú, ale aj vecnúa odbornú zodpovednosť za viaceré nedostatky, ktoré sa v rezorte od jeho nástupu vyskytli a negatívne ovplyvnili úroveň vzdelávacieho a výchovného procesu (...) Froncovi chýba schopnosť koncepčne usmerňovať rezort, vytvárať podmienky pre prepojenie úloh medzi jednotlivými sekciami a dokázať komunikovať s predstaviteľmi iných koncepcií a pohľadov na riešenie problémov."

Ďalej sú v dokumente menované konkrétne príklady zlyhania napríklad pri zavádzaní nových maturít, vyčítaná je nedostatočná pozornosť venovaná verejným školám či problémy s financovaním.

Za návrh hlasovali poslanci HZDS, Smer a KSS ako aj väčšina nezaradených, proti boli poslanci vládnych strán. Za bolo spolu 69 poslancov, proti 54, traja sa zdržali a zvyšok bol neprítomný. Návrh neprešiel.

Grémiom sa myslí spolok, spojenectvo, komora ako spoločenstvo organizácií, organizované zoskupenie väčšieho množstva ľudí alebo inštitúcií s rovnakým cieľom. Pod gremiálnou poradou môžeme teda rozumieť poradu takýchto zoskupení.

Dátum zverejnenia analýzy: 17.01.2016
success
error