DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Juraj Draxler

SMER-SD

Požiadavka (predstaviteľov učiteľov, pozn.), aby sme menili systém kontinuálneho vzdelávania, veď to ideme robiť. Už niekoľko mesiacov to hovoríme.

Draxler vs. Fronc o školstve a štrajkoch ucitelov - 18.01.2016
Pravda

Jednou z požiadaviek Iniciatívy slovenských učiteľov bola aj zmena systému kontinuálneho vzdelávania. Je pravdou, že o zmene sa hovorí už niekoľko mesiacov, ale možno tiež povedať že aj posledné roky - hovorilo sa o nej už za bývalých ministrov Čaploviča a Pellegriniho. Draxler avizoval zmenu (plánovanú na rok 2015) po svojom nástupe do funkcie v roku 2014. K zásadným zmenám napriek tomu doteraz neprišlo. Výrok hodnotíme ako pravdivý, pretože sa posledné mesiace hovorí o tom, že sa systém bude meniť pravdepodobne v období po parlamentných voľbách 2016.

11. januára 2016 vyhlásila Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) štrajkovú pohotovosť, aby dali slovenskej vláde na vedomie, že pokiaľ nebude vyhovené ich požiadavkam a nebudú navrhnuté konkrétne legislatívne opatrenia, vstúpi štrajkový odbor ISU do neobmedzeného štrajku:

"Štrajkovou pohotovosťou dávame na vedomie vláde a Národnej rade Slovenskej republiky, že ak do 25. januára 2016 nenavrhnú konkrétne legislatívne opatrenia, ako naplnia naše požiadavky ešte v tomto volebnom období, v tento deň na základe článku 37 odsek 4 Ústavy SR vstúpime do neobmedzeného ostrého štrajku."

Súčasťou požiadaviek učiteľov je aj zmena systému kontinuálneho vzdelávania.

"Prečo ministerstvo nevykonáva medzi učiteľmi, riaditeľmi a zriaďovateľmi prieskumy spokojnosti a efektívnosti kariérneho systému a systému kontinuálneho vzdelávania (zákon č. 317/2009)?" (ISU)

"Naša tretia požiadavka sa týka zmeny systému vzdelávania pedagógov. Domnievame sa, že súčasný systém musí byť prehodnotený (...) Preto žiadame, aby vláda prijala novelu zákona č. 317/2009, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov, obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity, a súčasne zaviazala ministra školstva, vedy, výskumu a športu vytvoriť komisiu za účasti stavovských a profesijných organizácií v školstve, ktorá by komplexne prehodnotila systém kontinuálneho vzdelávania a menovaný zákon s prihliadnutím na analýzu súčasného stavu a najlepšej praxe." (Denník N)

Ešte v decembri 2014 Draxler hovoril o tom, že v roku 2015 chce pripraviť zásadné zmeny týkajúce sa systému.

Na požiadavky Slovenskej komory učiteľov na zvýšenie platov v októbri Draxler reagoval tým, že je zle načasovaná, keďže kolektívne vyjednávania boli ukončené. K možnej úprave kreditového systému Draxler uviedol, že kreditovú politiku budú riešiť v budúcnosti, lebo to závisí od toho, ako nastavia kontinuálne vzdelávanie.

Draxler na konci novembra 2015 poznamenal, že každý v školstve sa pravdepodobne zhodne na tom že systém konstinuálneho vzdelávania je v súčasnosti zle nastavený. Taktiež hovoril, že pravdepodobne po parlamentných voľbách 2016 by sa systém mal začať meniť:

„Pravdepodobne smerujeme k tomu, že sa odčlení systém príplatkov alebo tá platová časť od samotného systému kontinuálneho vzdelávania"

O téme kontinuálneho vzdelávania diskutovali aj účastníci novembrového okrúhleho stola o školstve, ktorý zvolal šéf rezortu. Draxler avizuje, že po skončení okrúhleho stola budú pokračovať odborné diskusie, ktoré budú viesť analytici. Tí pripravia koncepčné materiály o tom, ako má slovenské školstvo vyzerať.


Dátum zverejnenia analýzy: 17.01.2016
success
error