DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Viliam Čislák

Nestraníci

A povedal som jedno. Vo februári bude prvá mzda, a keď bude niekto mať nižší plat podľa tohto zákona 578, tak z funkcie ministra zdravotníctva odstúpim.

Cislák vs. Novotný o rozpocte ministerstva zdravotníctva - 30.11.2015
Pravda

Dňa 27.novembra 2015 minister Čislák na brífingu vyhlásil, že odstúpi zo svojej funkcie, pokiaľ sa od januára 2016 nájde zdravotný pracovník, ktorý bude mať nižší plat ako v súčasnosti. Výrok hodnotíme ako pravdivý

Chcem opätovne vyzvať sestry, aby naozaj neverili klamstvám predstaviteľov odborových organizácií, že im mzdy klesnú....V týchto dňoch sú pripravované platové dekréty, ktoré budú platiť od 1. januára 2016. Žiadna sestra, žiadny zdravotnícky pracovník nebude mať mzdu nižšiu, ako je teraz,“ uviedol Čislák.

Podľa TASR a SITA sa platy zvýšia približne o 16% avšak nárast platov u štátnych zdravotníckych zamestnancov bude o čosi menší, keďže doteraz mali vyššie platy ako kolegovia v ostatných zariadeniach. Zdravotné sestry pracujúce v nemocniciach na územiach vyšších územných celkov môžu zarobiť o stovky eur viac.

Podľa Denníka N platy zdravotníkom od budúceho roka neklesnú a na ich zvýšenie sa má využiť 55 miliónov eur. Pri splnení požiadaviek zdravotných sestier by potreboval 190 miliónov eur. Prvé výplaty podľa nového zákona by mali dostať vo februári.

Dátum zverejnenia analýzy: 29.11.2015
success
error