DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Viliam Čislák

Nestraníci

.. niekoľkokrát zaznelo, že majú informácie také, že v niektorých zdravotníckych zariadeniach platy (zdravotných sestier, pozn.) budú klesať. Ja som sa v piatok na tlačovej besede vyjadril, že garantujem, že tieto platy klesať nebudú.

Cislák vs. Novotný o rozpocte ministerstva zdravotníctva - 30.11.2015
Pravda

Je pravdou, že na tlačovej besede 27. novembra 2015 minister Čislák povedal (00:50/13:27), že garantuje to, že platy zdravotných sestier v roku 2016 klesať nebudú. Výrok hodnotíme ako pravdivý.


Štátne nemocnice v dohode so Slovenským odborovým zväzom zdravotníctva a sociálnych služieb deklarovali, že mzdy zachovajú na súčasnej úrovni, pokiaľ sa nezmenia podmienky práce z pohľadu náročnosti a pracovné výsledky zamestnanca.
Zdravotníckym pracovníkom sa nepáči, že vládny zákon by mal upraviť len mzdy zdravotníkov pracujúcich v nemocniciach, i nezohľadňovanie praxe v plate. Sesterská komora tiež upozorňovala, že sestrám pracujúcim v štátnych nemocniciach sa má zákonne znížiť základná zložka mzdy. (Zdroj: aktuality)

Minister zdravotníctva Viliam Čislák potvrdil, že rezort nájde 55 miliónov eur, aby sestrám garantoval, že sa ich platy na budúci rok neznížia. Na to, aby sa splnili aj ďalšie požiadavky odborov, by však v rozpočte bolo treba ďalších 200 miliónov eur.
„Tie v tejto chvíli nemáme,“ priznal minister. Ako zopakoval, 48-tisíc pracovníkov v rezorte nemusí mať obavy z toho, že by im platy klesli. Ak by sa v budúcom roku taký prípad predsa len stal, je pripravený odstúpiť.
Minister skutočne v piatok deklaroval, že platy neklesnú. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Podľa Kaveckej je však pripravovaný zákon naozaj formulovaný tak, že niektoré sestry môžu prísť o peniaze. „My chceme garanciu, aby nám platy stúpali, nie že nebudú klesať,“ uviedla odborárka. Chystaný zákon preto podľa nej treba ešte zmeniť.

Podľa iných zdrojov, niektoré sestry v štátnych nemocniciach môžu po zmenách prísť skrátka, možno budú mať ešte nižší základ platu ako dnes. Sú totiž stále odmeňované podľa zrušeného zákona, ktorý im svojho času platy zvýšili. 

Sestra v štátnej nemocnici s viac ako 33 ročnou praxou má v súčasnosti minimum 928 eur. Tá istá sestra by od budúceho roka mala základnú zložku mzdy od 694,98 do 823,68 eur. Nová úprava totiž nezohľadňuje dĺžku praxe.

Nové odmeňovanie je v takomto prípade priaznivejšie pre sestru v štátnej nemocnici bez praxe. Kým tá má dnes minimálnu garanciu 640 eur, od nového roka by mala začínať na takmer siedmich stovkách (694,98 eur).

Ostatní zdravotníci s výnimkou lekárov majú mzdové minimum garantované v Zákonníku práce. Podľa náročnosti práce im plat násobia prísluśným koeficientom. Ten je naviazaný na minimálnu mzdu v dannom roku.

Dátum zverejnenia analýzy: 29.11.2015
success
error