DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Frešo

SDKÚ-DS

..v Rakúsku a v Nemecku sa hovorí stále viacej o tom, že to bude nejaký dočasný azyl (pre utečencov prijatých na základe kvót, pozn.).

Fico vs. Danko vs. Frešo - 16.11.2015
Pravda

V Rakúsku aj Nemecku v poslednej dobe prebiehala debata o sprísnení azylovej politiky v dôsledku enormného množstva migrantov, ktorí do týchto krajín prichádzajú.

V prípade Rakúska sa jedná o výrazné sprísnenie azylovej politiky. Z dôvodu neutíchajúceho prílevu migrantov sa rakúska vláda dohodla, že od 15. novembra 2015 bude Rakúsko poskytovať iba tzv. dočasný azyl na obdobie troch rokov. Po uplynutí tohto obdobia právo na pobyt vyprší. Rakúska vláda samozrejme bude kontrolovať či v danej krajine pominulo nebezpečenstvo a azylant sa tam môže vrátiť. V prípade pokračujúceho nebezpečenstva sa toto obdobie predĺži na ďalšie tri roky. Rakúska vláda chce týmto krokom zabrániť kalkuláciám pri vyberaní často atraktívnej krajiny a nie ochrany. 
V Nemecku je v súčasnosti zavedená prax, že všetci, ktorým je udelený štatút utečenca majú nárok na trojročný pobyt. Po uplynutí troch rokov môžu žiadať o neobmedzenú dobu pobytu, ak v jeho krajine stále trvá nebezpečenstvo. K zmenám a sprísneniu má práve dôjsť na hraniciach. Nemecko chce spolu s Rakúskom vybudovať pohraničné centrá v tranzitných zónach na hraniciach na registráciu migrantov. Cieľom má byť oddeliť utečencov, ktorí skutočne majú šancu získať azyl od tých, ktorých treba poslať naspäť do krajiny odkiaľ prišli, pretože sú ekonomickými migrantami alebo by podľa Ženevských konvencii nezískali štatút utečenca, hoci by im v domovskej krajine hrozilo mučenie a prenasledovanie. Práve tým by bola poskytnutá dočasná ochrana bez toho, aby mali status utečenca.   

Dátum zverejnenia analýzy: 15.11.2015
success
error