DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Beblavý

Nestraníci

Zažili sme snahu na základe jedného vysvedčenia nepúšťať deti na stredné školy, čo aj Ústavný súd nakoniec zrušil na môj návrh...

Beblavý vs. Draxler o slovenskom školstve - 26.10.2015
Pravda

Podľa zákona, ku ktorému výrok referuje, nemali byť pripustení k štúdiu na gymnáziu žiaci s horším priemerom ako 2,0, v prípade stredných odborných škôl 2,75. Ústavný súd tento zákon označil na podnet skupiny poslancov za protiústavný. Parlament tak musí do šiestich mesiacov návrh zákona pozmeniť v súlade s rozhodnutím súdu. Podľa mediálnych správ bol iniciátorom alebo jedným z iniciátorov práve Beblavý. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Novely chcela dať prejednať Ústavnému súdu opozícia. Návrh podalo 31 poslancov NRSR, pričom podľa mediálnych zdrojov bol iniciátorom Miroslav Beblavý. Podľa jeho vyjadrenia:


Stačilo, aby sa žiak, ktorému sa rozvádzali rodičia alebo mal práve ťažkú pubertu, pošmykol pri jednom vysvedčení a už mal celoživotný zákaz študovať na gymnáziu.

V otázke nesúladu zákona s Ústavou nemôže podávať návrh fyzická osoba, ale môžu tak urobiť:

"a) najmenej pätina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky,
b) prezident Slovenskej republiky,
c) vláda Slovenskej republiky,
d) súd v súvislosti so svojou rozhodovacou činnosťou,
e) generálny prokurátor Slovenskej republiky,
f) verejný ochranca práv vo veciach súladu právnych predpisov podľa čl. 125 ods. 1, ak ich ďalšie uplatňovanie môže ohroziť základné práva alebo slobody alebo ľudské práva a základné slobody vyplývajúce z medzinárodnej zmluvy, ktorú Slovenská republika ratifikovala a ktorá bola vyhlásená spôsobom ustanoveným zákonom
."

Zákon pripravilo ministerstvo pod vedením Dušana Čaploviča. Hovoril o podmienkach prijatia na stredné školy - v prípade vysvedčenia na konci druhého polroku ôsmeho ročníka a vysvedčenia na konci prvého polroku deviateho ročníka nesmie presiahnuť priemer 2,0. V prípade stredných odborných škôl priemer nesmel presiahnuť 2,75.

O rozpore tohto zákona s Ústavou rozhodol Ústavný súd 22. októbra 2014. Plné znenie rozhodnutia je dostupné tu (.pdf). V prípade rozhodnutia o nesúlade zákona s Ústavou však má NR SR šesť mesiacov na prijatie takej novely zákona, ktorá vyhovuje rozhodnutiu ÚS, pričom zákon alebo jeho časti strácajú okamihom rozhodnutia ÚS účinnosť, nejedná sa tak hneď o zrušenie ako uvádza Beblavý. Platnosť zákon stratí až v prípade, že v stanovených šiestich mesiacoch nedôjde k jeho napraveniu. Konkrétne opatrenie ohľadom priemerov ako podmienky na štúdium na gymnáziu však možno považovať za zrušené rozhodnutím. Podľa Ústavy SR:

"(2) Ak ústavný súd prijme návrh na konanie podľa odseku 1, môže pozastaviť účinnosť napadnutých právnych predpisov, ich častí, prípadne niektorých ich ustanovení, ak ich ďalšie uplatňovanie môže ohroziť základné práva a slobody, ak hrozí značná hospodárska škoda alebo iný vážny nenapraviteľný následok.
(3) Ak ústavný súd svojím rozhodnutím vysloví, že medzi právnymi predpismi uvedenými v odseku 1 je nesúlad, strácajú príslušné predpisy, ich časti, prípadne niektoré ich ustanovenia účinnosť. Orgány, ktoré tieto právne predpisy vydali, sú povinné do šiestich mesiacov od vyhlásenia rozhodnutia ústavného súdu uviesť ich do súladu s ústavou, s ústavnými zákonmi a s medzinárodnými zmluvami vyhlásenými spôsobom ustanoveným zákonom, a ak ide o predpisy uvedené v odseku 1 písm. b) a c), aj s inými zákonmi, a ak ide o predpisy uvedené v odseku 1 písm. d), aj s nariadeniami vlády a so všeobecne záväznými právnymi predpismi ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy. Ak tak neurobia, také predpisy, ich časti alebo ustanovenia strácajú platnosť po šiestich mesiacoch od vyhlásenia rozhodnutia."


Daná novela zákona bola na podnet ÚS upravená, a v súčasnej dobe je platná v tomto znení

Dátum zverejnenia analýzy: 25.10.2015
success
error