DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Beblavý

Nestraníci

.. v roku 2012, keď bol štrajk učiteľov, tak sme mali mimoriadnu schôdzu parlamentu tiež školstvo a ... vtedy sme hlasmi aj vlády aj opozície schválili úlohu, aby vláda pripravila zásadnú stratégiu, ako zmeniť školstvo, pod názvom Správa o stave školstva a o návrhu ďalších krokov.

Beblavý vs. Draxler o slovenskom školstve - 26.10.2015
Zavádzajúce

V roku 2012 sa v NR SR uskutočnili dve hlasovania, ktoré mali vyzvať vládu k vytvoreniu Správy o stave školstva. Prvé hlasovanie neobsahovalo konečný dátum zhotovenia takejto správy, za návrh hlasovali poslanci opozície, poslanci vládneho SMER-u boli proti návrhu, návrh teda neprešiel. Druhý návrh už obsahoval konečný dátum predloženia správy- 31.marec, za ten naopak hlasovali poslanci SMER-u, ale opozícia nie. V konečnom dôsledku teda bola schválená úloha zostavenia Správy o stave školstva, no opozícia a poslanci strany SMER nehlasovlai spoločne za jedno znenie návrhu. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.
 
Štrajk učiteľov v roku 2012 bol reakciou odborového zväzu na vládou predložený návrh rozpočtu, respektíve príjmov štátneho rozpočtu, boli určené pre rezort školstva na roky 2013-2015. Predseda OZ PŠaV Ondek si od štrajku sľuboval pozitívnu reakciu vlády: „Od štrajku očakávame ústretovosť od vládnych činiteľov, aby sa zaoberali zlou situáciou v školstve a predovšetkým mzdami zamestnancov,

Mimoriadna schôdza Národnej rady o situácií v školstve, o ktorej hovorí poslanec Beblavý (vtedy SDKÚ-DS) sa nakoniec skutočne konala, aj keď vládny SMER-SD ju najskôr 12. decembra 2012 zmietol zo stola s odôvodnením, že nebude mať žiaden prínos a označila ju za politizujúcu. 

O deň neskôr, t.j. 13. decembra 2012 sa na pôde parlamentu však uskutočnila 12. schôdza, ktorej predmetom bola situácia v školstve, pričom sa hlasovalo o dvoch návrhoch. Prvým bol návrh skupiny opozičných poslancov, ktorý predkladal sám Beblavý. Hlasovanie o návrhu uznesenia však nebolo úspešné, keďže zaň hlasovalo len 54 z prítomných poslancov NR SR. Pristúpilo sa tak k hlasovaniu o návrh vládneho poslanca člena výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Mojmíra Mamojku. Jeho návrh vďaka poslancom SMER-u prešiel.  Portál aktualne.sk s odvolaním sa na tlačovú agentúru TASR z 13. decembra 2012 píše: "Vláda SR má do konca marca 2013 parlamentu predložiť správu o stave školstva a systémových krokoch na podporu ďalšieho rozvoja tejto oblasti. Zákonodarcovia k tomu vládu zaviazali uznesením, ktoré predložil poslanec Smeru-SD Mojmír Mamojka. V materiáli snemovňa tiež konštatuje, že rozvoj školstva je celospoločenskou prioritou." Za pôvodný návrh teda poslanci vládneho SMER-u nehlasovali a naopak za druhý návrh hlasovali len poslanci SMER-u. Nemožno teda tvrdiť, že by sa jednalo o hlasy aj vlády aj opozície, ako vraví Beblavý.


Dátum zverejnenia analýzy: 25.10.2015
success
error