DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Veronika Remišová

Za ľudí

Pán komisár povedal, že všetko je v poriadku, to bolo v strede týždňa, potom na Slovensko prišla monitorovacia misia, prišli experti z Európskej komisie, ktorí boli priamo v teréne a kontrolovali opatrenia, ktoré Slovensko urobilo. Európska komisia zverejnila správu… v tejto správe nám vyčíta, že máme zlepšiť dozor, že máme zlepšiť testovanie, vyčíta nám meškania s vakcináciou, vyčíta nám zlú koordináciu, vyčíta nám dokonca, že nevedela identifikovať nejaké centrálny orgán, ktorý by bol zodpovedný za, za legislatívu, vyčíta nám meškanie v opatreniach, vyčíta nám to, že máme zlepšiť dezinfekciu.

30.03.2025
Zavádzajúce

Misia Európskeho veterinárneho pohotovostného tímu zaznamenala nedostatky a zdržanie v zbere a spracovávaní informácií a trasovaní,  odporúča aj navýšenie kapacít na dohľad a vznik centrálneho orgánu pre kontrolu chorôb. Nekritizuje meškanie s vakcináciou, navrhuje ju ako možné riešenie pri ošípaných. Ku dezinfekcii sa vyjadruje v zmysle, že začala neskôr kvôli očkovaniu na dvoch farmách, kvôli čomu musia ostať dlhšie pod dohľadom. Európskej komisie uvádza, že nezaznamenala žiadne významné nedostatky pri kontrole nákazy. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.  

Veronika Remišová naráža na správu Európskej komisie, zverejnenú na základe výsledkov misie Európskeho veterinárneho pohotovostného tímu (EUVET) na Slovensku. Tá prebehla v súvislosti s ochoreniami slintačka a krívačka (FMD) na žiadosť slovenských autorít a trvala 24. – 27. marca 2025 (.pdf, str. 4). Vo štvrtok 27. marca 2025 tím odprezentoval svoje závery.

V úvode sekcie hlavných zistení a odporúčaní je zhodnotené, že tím nezistil „žiadne významné nedostatky v celkovej stratégii kontroly nákazy v regióne Dunajská Streda“ (.pdf, str. 14).

Správa podotýka, že štvrté ohnisko nákazy je znakom toho, že biologická bezpečnosť a kontrola pohybu nemusia byť na zabránenie šírenia dostatočné. Urgentne odporúča sa preto intenzívnejší dohľad, vrátane testovania (str. 17), pričom tím odkazuje na “opodstatnenú potrebu zaviesť metódu ELISA na detekciu protilátok proti štrukturálnym proteínom sérotypu O“ (str. 16).

Tím zaznamenal „meškanie v zhromažďovaní a spracovávaní epidemiologických informácií“, ako je napríklad dodatočné trasovanie výsledkov alebo prepájanie laboratórnych výsledkov s epidemiologickými zisteniami (str. 14.). A vyzýva „urýchliť zhromažďovanie, spracovanie a mapovanie informácií o dohľade vykonávanom v zasiahnutých oblastiach“ (str. 15).

Aj keď sú „príslušné orgány dostatočne vybavené, je možné, že budú vyžadovať navýšenie zdrojov, a to práve kvôli zintenzívneniu kontroly nad šírením nákazy“ (str. 14.) Z hľadiska kontroly tím odporúča takú stratégiu sledovania, ktorá vyžaduje „koordináciu skupiny expertov na centrálnej úrovni“ (str. 16.) Podľa správy tím „nedokázal identifikovať miestne, regionálne alebo ústredné centrum kontroly chorôb, v zmysle uplatniteľných právnych predpisov“ („applicable legislation,“ str. 14).

Dezinfekcia sa v správe spomína v súvislosti so zavedením supresívneho očkovania v Medveďove a Ňárade, ktoré síce bolo „užitočným rozhodnutím, ale oddialilo predbežné čistenie a dezinfekciu na farmách s ohniskom nákazy“ (str. 17).

Ďalej odporúča, že, ak bolo plánované supresívne očkovanie, malo by byť zvážené aj očkovanie výkrmových stád ošípaných, aby sa znížilo riziko vylučovania vírusu a zvieratá by sa mohli porážať na miestnu spotrebu (str. 18.)

 

Vyjadrenie Veroniky Remišovej pre Demagog.sk z 8. 4. 2025:

“Zlepšenie dozoru vyčíta Komisia Slovensku na strane 13. a 17. správy, meškanie s vakcináciou na strane 17., zlú koordináciu  a neexistenciu centrálneho orgánu nám EK vyčíta na strane 14., zlepšenie dezinfekcie na strane 15.

Návrhy opatrení a kritika Európskej komisie v uvedenej správe zahŕňajú zlepšenie dozoru, ktorý je kľúčovým opatrením a tu sme podľa EK zlyhali. “Tím zaznamenal zdržanie v zbere a systematickom spracovaní dôležitých epidemiologických informácií.”  Toto je najzávažnejší zistený nedostatok zo strany EK, ktorý je dôvodom, že sa nákaza šíri ďalej a máme najväčší počet ohnísk.

“Je urgentná potreba zrýchliť zber, spracovávanie a mapovanie informácii o dohľade vykonanom v obmedzených územiach a trasovania.” Keď EK spomína v správe že niečo je mimoriadne urgentné, tak je jasné, že Slovensko by to malo neodkladne robiť, ale nerobí to a zlyháva v tom.

O kritike Európskej komisie hovorí aj uznávaný veterinár Bíreš.”

Dátum zverejnenia analýzy: 30.03.2025
success
error