DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Veronika Remišová

Za ľudí

Rakúsko momentálne je v takej istej situácii, ako sme boli my po siedmom, tzn., že v Rakúsku slintačka neni a poviem vám, čo robia Rakúšania. Rakúšania, každá farma má už dezinfekciu, ohlásili, že idú točiť videá, inštruktážne videá, ohlásili, že idú rozdávať letáky a pravidelne sa stretávajú s farmami, hoci ešte u nich žiadna slintačka nie je. Čo robili Poliaci? Poliaci robili to, že keď bola, u nás ešte ani nebola slintačka, Poliaci si zabezpečili dezinfekčné brány. A keď sa, myslím, že 24. moderátorka televízie pýtala vášho šéfa veterinárnej správy, že či plánujete zaviesť dezinfekčné brány, on jej odpovedal, "Neviem, ale to by sme nejaké museli mať, nemáme žiadne", toto bola jeho odpoveď 2 týždne potom, ako vypukla slintačka.

30.03.2025
Pravda

V Rakúsku ani v Poľsku do dátumu vysielania relácie, teda 31. marca 2025, nebola potvrdená prítomnosť nákazy vírusového ochorenia slintačky a krívačky. Obe krajiny aj napriek tomu prijali preventívne opatrenia. Rakúsko zriadilo takzvané reštrikčné zóny, v ktorých platia prísnejšie hygienické pravidlá pri manipulácii so zvieratami a posilnilo kontroly na hraniciach so Slovenskom a Maďarskom. Okrem toho Rakúsko spustilo informačnú kampaň pre farmárov a veterinárov. Poľsko zaviedlo dezinfekčné brody a brány na troch hraničných priechodoch so Slovenskom 8. marca 2025, teda dva týždne pred potvrdením prvého prípadu nákazy na Slovensku. Poľsko zakázalo import zvierat a živočíšnych produktov zo Slovenska 21. marca 2025, kedy slovenské ministerstvo pôdohospodárstva oznámilo prvý prípad slintačky a krívačky na území Slovenska. 

Slintačka a krívačka (SLAK) je vírusové ochorenie, ktorá postihuje hospodárske zvieratá. V strednej Európe sa začiatkom roka 2025 stalo ohniskom ochorenia Maďarsko, kde boli prvé prípady nákazy potvrdené 7. marca 2025. V priebehu dvoch týždňov sa vírus dostal na územie Slovenska, kde bola jeho prítomnosť potvrdená 21. marca 2025. K najaktuálnejším ohniskám nákazy patria obce Lúč na Ostrove, Ňarád, Baka, Medveďov a Plavecký Štvrtok.

Situácia v Rakúsku

V Rakúsku choroba SLAK zatiaľ potvrdená nebola, aj napriek tomu Spolkové ministerstvo sociálnych vecí, zdravotníctva, starostlivosti a ochrany spotrebiteľa prijalo opatrenia, ktoré majú predchádzať zavlečeniu vírusu do Rakúska. Ministerstvo zriadilo takzvané reštrikčné zóny, v rámci ktorých je potrebné dodržiavať hygienické pravidlá, prevádzkové kontroly a obmedziť prepravu zvierat. Okrem posilnenia hraničných kontrol vydalo Rakúsko aj zákaz dovozu niektorých zvierat a produktov z Maďarska a Slovenska. Pri realizácii opatrení ministerstvo spolupracuje s ďalšími ministerstvami aj s Obchodnou, veterinárnou a poľnohospodárskou komorou.

Komunikačné oddelenie na ochranu spotrebiteľa spolkového ministerstva vytvorilo o ochorení informačný plagát, prezentáciu a list pre farmárov a personál v styku s dobytkom. Ďalší plagát o prevencii ochorenia SLAK zverejnila aj rakúska Poľnohospodárska komora.

Prvého apríla komunikačné oddelenie ministerstva zorganizovalo online webinár pre farmárov a veterinárov s odborníkmi na preventívne opatrenia a dezinfekciu s názvom „Biologické zabezpečenie - čo môžem spraviť pre ochranu môjho chovu?” Záznam z prednášky je dostupný na internete. Odborníci sa v nej venovali aj konkrétnym inštrukciám ohľadom dezinfekcie pre farmárov (video, 01:38:40). Pre oprávnených veterinárov komunikačné oddelenie ministerstva na svojej internej platforme uverejnilo tri inštruktážne videá, ktoré by im mali pomôcť pri odoberaní vzoriek zvierat určených na klinické testovanie. Oddelenie tiež uverejnilo rozhovor v podcaste s vedúcim sekcie spotrebiteľskej politiky a zdravia spotrebiteľov na ministerstve zdravotníctva Ulrichom Herzogom, ktorý objasnil špecifiká danej nákazy a vysvetlil aké opatrenia môže Rakúsko prijať v prípade núdze. 

Situácia v Poľsku

V Poľsku ochorenie SLAK taktiež doposiaľ nebolo potvrdené. Aj napriek tomu prijala poľská vláda kvôli ohniskám v Maďarsku, Nemecku a na Slovensku preventívne opatrenia, ktorými sa pozastavuje dovoz vybraného tovaru zo Slovenska, Maďarska a Rakúska a kontrolujú sa české a slovenské hranice. V januári Poľsko pri kontrole tovaru na nemeckých hraniciach použilo taktiež takzvané dezinfekčné brány. Na hraničné priechody medzi Poľskom a Slovenskom boli nasadené dezinfekčné brody a brány 8. marca 2025, teda deň po potvrdení prvých prípadov nákazy SLAK v Maďarsku. Poľsko teda zaviedlo toto opatrenie dva týždne pred potvrdením prvého prípadu nákazy SLAK na Slovensku. 

Po oznámení prvého prípadu nákazy SLAK na Slovensku 21. marca 2025 poľské ministerstvo poľnohospodárstva a rozvoja vidieka okamžite nariadilo zastaviť import zvierat a výrobkov z nich prichádzajúci zo Slovenska. Minister poľnohospodárstva Czesław Siekierski 2. apríla priblížil opatrenia, ktoré Poľsko v súvislosti s vírusom SLAK prijalo. Okrem 24-hodinovej veterinárnej služby, ktorá kontroluje presuny zvierat v rámci Európskej únie, Poľsko takisto monitoruje všetky farmy, ktoré obdržali zvieratá zo Slovenska pred zavedením zákazu ich importu 21. marca 2025. 

K dezinfekčným bránam sa 23. marca na tlačovej konferencii po zasadnutí Národnej protinákazovej komisie vyjadril aj Ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Martin Chudý. Vo svojom prejave uviedol, že niektoré okolité krajiny pri slovenskom vývoze dobytka aktivovali dezinfekčné brány „a my pracujeme tiež na tom, aby sme takéto brody na hraničných prechodoch takisto mali“ (video, 00:10:45).

Dátum zverejnenia analýzy: 30.03.2025
success
error