Za ľudí
Prešla som si európsku legislatívu, je tam napísané, že to nie je, že musíte zabíjať zdravé zvieratá, môžete sa rozhodnúť, že ich môžete zabiť, ale nielen tak, môžete ich zabiť na základe epidemiologických informácií alebo iných dôkazov.
Legislatíva Európskej únie ukladá štátom povinnosť usmrtiť všetky zvieratá v zariadení, v ktorom sa potvrdilo ohnisko choroby z kategórie A, do ktorej je zaradená aj slintačka a krívačka. Európska únia však členským štátom neprikazuje, aby usmrcovali aj zdravé zvieratá v okolí tohto zariadenia. Členské štáty môžu v prípade podozrenia na prítomnosť choroby kategórie A vytvoriť takzvané reštrikčné pásmo. V tomto pásme sa môžu na základe epidemiologickej situácie rozhodnúť, či pristúpia aj k usmrteniu zdravých zvierat.
Nariadenie Európskej únie o prenosných chorobách zvierat 2016/429 schválené Radou a Európskym parlamentom stanovuje zoznam opatrení, ktoré majú byť prijaté v prípade výskytu ohniska závažnej choroby, ktorou je aj slintačka a krívačka (.pdf, s. 49). Jedným z opatrení je zabitie všetkých zvierat, ktoré môžu byť nakazené alebo môžu prispieť k šíreniu choroby (čl. 61, s. 49). Ďalšie opatrenia zahŕňajú napríklad obmedzenie premiestňovania zvierat a produktov, vakcinácia či karanténa nakazených zvierat. Národné autority sú povinné si z týchto opatrení vybrať jedno alebo viaceré opatrenia, pričom do úvahy musia brať povahu choroby a postihnutých miest (čl. 61, s. 49). Tieto opatrenia musia byť okamžite prijaté s cieľom eradikovať chorobu.
Smernicu doplňuje delegované nariadenie Komisie 2020/687, ktoré choroby zvierat rozdeľuje do jednotlivých kategórií a jasne určuje, že po oficiálnom potvrdení choroby v kategórii A majú byť usmrtené všetky zvieratá v postihnutých zariadeniach (čl. 12, odst. 1, písm. a). Európska komisia slintačku a krívačku zaradila medzi choroby kategórie A, teda po potvrdení výskytu ohniska choroby musí štát nechať usmrtiť všetky zvieratá v danom chove.
Pri podozrení na prítomnosť choroby kategórie A na miestach s vysokou hustotou držaných zvierat môže príslušný štátny orgán zriadiť takzvané dočasné reštrikčné pásmo, teda zónu, v rámci ktorej môže zakázať premiestňovanie držaných zvierat alebo produktov, či nariadiť izoláciu zvierat. Nariadenie ďalej uvádza, že: „príslušný orgán môže v dočasných reštrikčných pásmach nariadiť preventívne usmrtenie,” ale len v prípade, že si to vyžaduje epidemiologická situácia. V dočasných reštrikčných pásmach teda Európska únia neukladá štátom povinnosť usmrtiť zvieratá.