Za ľudí
Neporušila som zákon. Nenájdete tu jediné slovo mlčanlivosť práve preto, že je to zákon o ochrane verejného záujmu. (pozn. ústavný zákon, ktorý kladie politikom povinnosť robiť majetkové priznania).
Počas spornej tlačovej konferencie Veronika Remišová informovala o tom, že Robert Kaliňák neuviedol manželkinu nehnuteľnosť v neverejnej časti svojho majetkového priznania za rok 2023, čím podľa nej porušil ústavný zákon o ochrane verejného záujmu. Nekomentovala pritom faktické údaje týkajúce sa samotného majetku alebo osoby Zuzany Kaliňákovej, na ktoré sa vzťahuje zákonom stanovená výnimka z poskytovania informácií o oznámeniach verejných činiteľov. Tie zverejnil sám Kaliňák, keď ich poskytol portálu Aktuality.sk deň pred tlačovou konferenciou. Výrok hodnotíme ako neoveriteľný.
Informáciu o tom, že Zuzana Kaliňáková vlastní vilu na chorvátskom pobreží, prvý zverejnil spravodajský portál Aktuality.sk 13. marca 2025. Robert Kaliňák neskôr potvrdil, že novinári Aktualít sa ho na vilu pýtalil po rokovaní vlády deň v stredu 12. marca (video, 00:02:58). Údajne povedal, že jeho manželka kúpila pred viac ako šiestimi rokmi dva apartmány za 296 tisíc eur a keďže bola nehnuteľnosť stará, prešla renováciou. Pozemok, na ktorom vila stojí, má takmer 1400 metrov štvorcových a nachádza sa neďaleko pozemkov, ktoré vlastní spolumajiteľ Penty a jeden z najbohatších Slovákov Jaroslav Haščák.
Ešte v ten deň mali Michal Šípoš (hnutie Slovensko) a Veronika Remišová (Za ľudí) tlačovú konferenciu. Remišová tvrdila, že ako predsedníčky výboru pre nezlučiteľnosť sa jej viacerí pýtali, či nehnuteľnosť Kaliňák uviedol vo svojom majetkovom priznaní. Na to reagovala tým, že vec preverila a konštatovala: „Minister obrany mal takú drzosť, že luxusnú nehnuteľnosť v Chorvátsku vo svojom majetkovom priznaní za rok 2023 neuviedol.“ (video, 00:06:50). Konkrétne fakty o tomto alebo inom majetku jeho manželky, alebo majetku jeho detí, neuviedla.
Nepriznaním Kaliňák podľa Remišovej porušil ústavný zákon o ochrane verejného záujmu. Ten v článku 7, odsek 1, písmeno e) ukladá verejnému funkcionárovi povinnosť oznámiť majetkové pomery svoje, svojho manžela a neplnoletých detí, žijúcich s ním v domácnosti. V odseku 8 tohto článku sa uvádza, že orgán, ktorému sa takéto oznámenie podáva, je o ňom „povinný poskytnúť informácie každej osobe spôsobom a v rozsahu ustanovenom zákonom o slobodnom prístupe k informáciám.“ V zákone o ochrane verejného záujmu sa slovo mlčanlivosť naozaj nenachádza.
14. marca 2025 Smer-SD zverejnil video, v ktorom Kaliňák odôvodňuje kúpu domu na pobreží respiračnými a alergickými problémami svojich detí. Nehnuteľnosť do majetkového priznania svojej manželky neuviedol, pretože chcel chrániť súkromie svojej rodiny. Dodáva, že chránil vyšší záujem a na svojom postupe by nič nemenil (video, 00:01:40 – 00:04:50).
Zároveň je však v ústave zakotvené, že verejný funkcionár musí v čase výkonu funkcie chrániť verejný záujem a uprednostniť ho pred tým osobným.
Takisto mal podozrenie, že Remišová ako predsedníčka výboru pre nezlučiteľnosť funkcií by informácie o jeho rodinných príslušníkoch zverejnila. To sa podľa neho aj stalo práve na tlačovej konferencii deň predtým (video, 00:03:40 – 00:04:10) a odvoláva sa na odsek 9 článku 7 spomínaného ústavného zákona, podľa ktorého sa ustanovenie odseku 8 nevzťahuje na osobné údaje a údaje o majetkových pomeroch rodinných príslušníkov verejného funkcionára.
Podľa Remišovej Kaliňák manželkinu nehnuteľnosť priznal v neverejnej časti priznania v roku 2018, keď ešte pôsobil ako poslanec (video, 00:15:40), čo Kaliňák pre TV Markíza potvrdil. V tom čase sa v priznaní ešte neuvádzali presné parcely a stačilo uviesť druh nehnuteľnosti. V priznaní je teda uvedené „stavba na individuálnu rekreáciu – dvakrát,“ čím sa podľa Kaliňáka myslia dva apartmány na ostrove Pag (video, 00:01:30). Svoje rozhodnutie neuviesť nehnuteľnosť v neverejnej časti majetkového priznania za rok 2023 argumentuje aj tým, že v jeho prípade nešlo o nárast majetku, ale jeho transformáciu (video, 00:03:10).
Za zámerné neuvedenie manželkinho majetku v neverejnej časti majetkového priznania za rok 2023 Remišová podala podnet na začatie konania voči Kaliňákovi na výbore pre nezlučiteľnosť funkcií (video, 00:00:10). Hrozí mu pokuta vo výške trojmesačného platu verejného funkcionára. Opozícia sa ho 2. apríla 2025 pokúsila odvolať, no prezentovalo sa len 63 poslancov, návrh sa preto posunul na ďalšiu riadnu schôdzu 27. mája.
Kaliňák sa domnieva, že zákon porušila Remišová, na čo ona reaguje slovami, že nemohla zverejniť niečo, čo v priznaní ani uvedené nebolo (video, 00:08:05). Kaliňák na ňu takisto podal podnet (video, 00:00:28) a trestné oznámenie. Hrozí jej pokuta 12 mesačných platov verejného funkcionára a odvolanie z postu predsedníčky výboru (video, 00:13:45). V prípade, že jej bude pokuta uložená, odvolá sa na Ústavný súd, prípadne využije aj Európsky súd pre ľudské práva (video, 00:05:32).
Názory právnikov
Denník SME v súvislosti s kauzou oslovil troch odborníkov na legislatívu.
Ján Ivančík z Transparency International si nemyslí, že by Remišová porušila zákon, pretože informácie o majetkových pomeroch svojej rodiny vyniesol sám Kaliňák ešte pred Remišovej TK. Avšak, informovanie verejnosti o nepriznaní vily nepovažuje za „dobrú prax.“
Rovnaký postoj zastáva aj Andrej Krajňák z Via Iuris. Remišová podľa neho nekomunikovala majetkové pomery alebo osobné údaje rodinných príslušníkov ministra, ale to, či a v akom rozsahu si Kaliňák splnil svoju povinnosť.
Ani podľa Mareka Káčera z Katedry ústavného práva Trnavskej univerzity Remišová nepochybila, keďže nedošlo k zásahu do súkromia Kaliňákovcov. Potvrdená informácia sa podľa neho týkala Kaliňákovej „ochoty dodržiavať ústavný zákon.“
Vyjadrenie Veroniky Remišovej pre Demagog.sk z 7. 4. 2025:
„Toto tvrdenie je naopak veľmi ľahko overiteľné. Keď si otvoríte zákon o ochrane verejného záujmu, tak nenájdete ani jediný krát slovo mlčanlivosť, ako správne uvádzam, zároveň nenájdete ani ustanovenie, že verejný funkcionár je povinný zachovávať mlčanlivosť o akýchkoľvek skutočnostiach v majetkových priznaniach. Zároveň máte k dispozícii 3 právne analýzy z denníka sme.sk (ja mám ďalšiu právnu analýzu), že som neporušila zákon a napriek tomu uvádzate, že tvrdenie je NEOVERITEĽNÉ, pritom sa v ústavnom zákone dá veľmi jednoducho overiť, či tam slovo mlčanlivosť je, alebo nie je (to je podstata podnetu Roberta Kaliňáka)."