SMER-SD
Slovensko je výrazne orientované na jadrovú energetiku. A my máme na Slovensku niekoľko reaktorov ruskej výroby, samozrejme ruské jadrové palivo. Všetko je bezpečné a kvalitné. To potvrdzujú medzinárodné organizácie, ktoré sa zaoberajú bezpečnosťou jadrovej energetiky.
V súčasnosti viac ako 61 % elektrickej energie na Slovensku pokrývajú jadrové elektrárne. Všetky aktívne jadrové bloky sú typu VVER-440 a boli vyvinuté v Sovietskom zväze, aj keď ich výstavbu v časoch Československa a takisto moderných reaktorov na Slovensku zabezpečovali západné firmy. Bezpečnosť jadrových elektrární monitorujú viaceré úrovne kontroly a všetky sa zhodujú na vysokej bezpečnosti slovenských jadrových elektrární. Palivo do reaktorov dovážame zatiaľ výlučne z Ruska, ale v záujme diverzifikácie Slovensko podpísalo zmluvy aj s dodávateľmi z Francúzska a Spojených štátov amerických. Výrok hodnotíme ako pravdivý.
Slovensko vyrobí takmer dve tretiny ročnej spotrebovanej elektriny z jadra. V rámci Európskej únie (EÚ) sa Slovensko radí na druhé miesto za Francúzsko vo výrobe elektriny z jadra.
V súčasnosti Slovenské elektrárne a.s. prevádzkujú dve jadrové elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach s piatimi reaktormi. Všetky elektrárne disponujú reaktorom typu VVER 440/V213, ktorý bol pôvodne vyvinutý v Sovietskom zväze a spolieha sa na ruské palivo. Aj najnovšie dva bloky v elektrárni v Mochovciach sú sovietskeho typu.
To, že boli reaktory vyvinuté v Sovietskom zväze, však neznamená, že ich vyrobili Rusi, či v prípade starších reaktorov Sovieti. „Atómky” môžu fungovať bez zapojenia Rusov od momentu výstavby až po dodávky paliva, to zatiaľ dodáva len ruská firma TVEL. Kľúčové komponenty sa vyrábajú na Západe a ako informuje Denník N, Rusi už iba „kreslia výkresy.“
Podľa šéfky Úradu pre jadrový dozor SR Márie Žiakovej česká spoločnosť Škoda JS zmontovala takmer všetky reaktory v ČSR. Škoda JS taktiež vyrobila a dodala oba reaktory, tlakovú nádobu, niektoré dôležité prevádzkové systémy a iné komponenty na stavbu 3. a 4. bloku v Mochovciach. Denník N informoval, že Škoda JS bola v dobe podpisu zmlúv česko-ruskou spoločnosťou s väzbami na ruskú Gazprombanku. Po začiatku plnoformátovej vojny na Ukrajine v 2022 ju odkúpila česká energetická spoločnosť ČEZ. Podľa Denníku N má však spoločnosť korene a zázemie v Rusku.
Slovenská firma VUJE na stavbu nových blokov elektrární v Mochovciach dodala vzduchotechniku primárneho okruhu a dodala a odskúšala systémy radiačnej kontroly.
Bezpečnosť jadrových elektrární monitoruje niekoľko úrovní kontrol
Všetky prevádzkované bloky majú reaktory, ktoré spĺňajú najprísnejšie medzinárodné požiadavky na bezpečnosť. K bezpečnostným opatreniam elektrární patrí napríklad tzv. kontajnment, robustný projekt s 1,5 m hrubou železobetónovou obálkou alebo trojnásobne stopercentne zálohované pasívne a aktívne bezpečnostné systémy.
Všetky bloky sú vybavené najnovšími opatreniami na zvládnutie tzv. ťažkých havárií. Všetky reaktory spĺňajú najprísnejšie medzinárodné požiadavky na jadrovú bezpečnosť. Na všetkých blokoch sú zrealizované aj najnovšie opatrenia na zvládnutie tzv. ťažkých havárií.
Súčasťou bezpečnosti jadrových elektrární je aj vysokokvalifikovaný a vyškolený personál. Operátori elektrární prechádzajú štátnou skúškou, ktorú si musia pravidelne obnovovať.
Jadrová bezpečnosť podlieha neustálemu monitoringu a skladá sa z viacerých stupňov kontroly. Patria medzi ne samohodnotenia, hodnotenia nezávislého útvaru jadrovej bezpečnosti (NOS), previerky Svetového združenia prevádzkovateľov jadrových elektrární (WANO), misie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAAE) a verifikačné misie Európskej komisie. Na vnútroštátnej úrovni má hlavnú úlohu Úrad jadrového dozoru, ktorý zodpovedá za štátny dozor nad bezpečnosťou jadrových elektrární.
V septembri 2022 sa na Slovensku uskutočnila monitorovacia misia IAAE. Mala posúdiť legislatívnu, dozornú a organizačnú infraštruktúru jadrových elektrární a poskyntúť hodnotenie vyplývajúce z bezpečnostných štandardov IAAE.
Misia IRRS (Integrated Regulatory Review Service) trvala 12 dní a jej členovia sa zhodli, že Slovensko zlepšilo svoj regulatórny dohľad nad jadrovými elektrárňami od poslednej misie v roku 2015. Potvrdila tiež odhodlanie Slovenska ďalej pracovať na zlepšovaní procesov a odporučila niekoľko zlepšení, napríklad Slovensko by malo vytvoriť tzv. núdzový plán v prípade jadrovej havárie.
Jadrové palivo dovážame zatiaľ iba z Ruska, pribudnú Američania a Francúzi
V súčasnosti je jediným dodávateľom jadrového paliva do slovenských reaktorov ruská firma TVEL, dcérska firma Rosatomu. Slovenské elektrárne s ňou majú kontrakt do roku 2026 s možnosťou predĺženia do roku 2030.
Podľa komentáru Inštitútu pre stratégie a analýzy dodáva ruská firma TVEL kvalitné palivo (.pdf, s. 9). Bezpečnostné otázky však vyvoláva závislosť na štáte s nedemokratickým režimom, ktorý vedie v susednej krajine vojnu. Slovensko má s bezpečnosťou dodávok ruských komodít negatívnu skúsenosť, keď Ruská federácia v roku 2009 využila dodávky plynu ako nástroj nátlaku na štáty Európskej únie (.pdf, s. 3).
Slovensko uzavrelo v roku 2023 zmluvu na dodávky jadrového paliva s americkou spoločnosťou Westinghouse. Zmluva je výsledkom medzinárodného tendru a Westinghouse by mal disponovať dizajnom palivových tyčí, aby mohol pripraviť výrobu do slovenských reaktorov (.pdf, s. 212). Dátum prvých dodávok zatiaľ nie je známy.
Diverzifikácia dodávok jadrového paliva je aj v záujme Európskej únie. Preto podporila projekt Slovenska na kúpu jadrového paliva od francúzskej spoločnosti Framatome, ktorá by ho mala začať dodávať od roku 2027.
Výrok hodnotíme ako pravdivý. Na Slovensku sa nachádza zatiaľ päť reaktorov typu VVER-440, ktorý vyvinuli v Sovietskom zväze. Aj dva najnovšie reaktory postavené v Mochovciach sú rovnakého typu. Národné aj medzinárodné kontroly potvrdzujú bezpečnosť slovenských jadrových elektrární. Jadrové palivo dovážame zatiaľ výlučne z Ruska, ale v rámci diverzifikácie dodávok Slovensko podpísalo zmluvu s americkou spoločnosťou Westinghouse a francúzskym Framatomom.