Žiadna zo zložiek jadrového paliva, ktoré si Slovensko zazmluvnilo od americko-kanadskej spoločnosti Westinghouse, nebude mať pôvod v Rusku. Tvrdenie Andreja Danka preto hodnotíme ako nepravdivé.
V súčasnosti dodáva jadrové palivo do slovenských jadrových reaktorov ruská štátna spoločnosť TVEL, dcérska firma Rosatomu. Dôvodom je, že slovenské reaktory typu VVER-440 boli navrhnuté a skonštruované Sovietskym zväzom, neskôr Ruskom, a palivo pre nich vyvíjala palivo iba firma TVEL.
Po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022 sa množstvo prevádzkovateľov jadrových elektrární snaží o diverzifikáciu dodávateľa nukleárneho paliva. Slovenské elektrárne oznámili, že podpísali zmluvu s americko-kanadskou spoločnosťou Westinghouse, ktorá má v budúcnosti dodávať jadrové palivo do všetkých slovenských atómových elektrární.
Westinghouse zatiaľ jadrové palivo pre naše atómové elektrárne nevyrába, disponuje však dizajnom na výrobu palivových tyčí. Prezident spoločnosti Westinghouse pre jadrové palivo sa vyjadril, že ponúkajú „jediné plne západné alternatívne palivo pre tento typ reaktora a sme naďalej odhodlaní podporovať slovenskú prevádzkovú flotilu.“
Slovenské elektrárne pre portál Demagog.sk uviedli, že „zmluva s americkou spoločnosťou Westinghouse je výsledkom medzinárodného tendra na dodávky jadrového paliva a súvisiace služby v rámci celého dodávateľského reťazca pre výrobu jadrového paliva, ani jedna zo zložiek vstupujúcej do výroby jadrového paliva nie je ruského pôvodu.“
SE predpokladajú, že Westinghouse začne dovážať jadrové palivo v horizonte jedného roka.
Firma Westinghouse zároveň vyvíja jadrové palivo pre reaktory v atómovej elektrárni Temelín v Česku, dodávať ho bude od roku 2024. Aj Temelín disponuje reaktormi sovietskeho typu, sú to však VVER-1000. Westinghouse pre tento typ reaktorov vyrábal palivo už v minulosti.
Westinghouse prevádzkuje tri fabriky na výrobu paliva. Prvá sa nachádza v USA, druhá vo Veľkej Británií a tretia vo Švédsku. Práve vo švédskej prevádzke sa bude vyrábať palivo pre atómové elektrárne na Slovensku.
Európska únia na začiatku júla vybrala konzorcium, ktoré vedie práve spoločnosť Westinghouse, na zabezpečenie alternatívneho jadrového paliva pre všetky reaktory typu VVER, ktoré sa nachádzajú v Európskej únii a na Ukrajine. Projekt APIS má za cieľ zabezpečiť bezpečné dodávky a posilniť európske kapacity pri výrobe paliva pre reaktory dizajnované Sovietskym zväzom.