SNS
Častý druh výhrad je, že vlastne rady sú volení politickým orgánom rozumej parlamentom. Vždy to tak bolo, nikdy to nebolo inak.
Parlament volil jednotlivé rady Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie pred ich zlúčením v roku 2010, rovnako rozhodoval o ich zložení aj po ich spojení do jednej verejnoprávnej inštitúcie. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.
V roku 2010 Národná rada Slovenskej republiky schválila spojenie Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie, od januára 2011 tak vznikla jedna verejnoprávna inštitúcia. Deväť člennú radu novej inštitúcie Rozhlasu a televízie Slovenska volil a odvolával parlament nadpolovičnou väčšinou prítomných poslancov (Čl. 1, Par. 9, ods. 1). Členovia boli volení na šesť rokov, najviac na dve po sebe idúce funkčné obdobia. Každé dva roky sa obmieňala jedna tretina rady. Túto inštitúciu 20. júna 2024 parlament zrušil a vytvoril Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR).
V období pred zlúčením televízie a rozhlasu fungovali v oboch inštitúciách rady samostatne, no rovnako boli volené parlamentom. Obe inštitúcie, Slovenská televízia (Čl. 1, Par. 9, ods. 1-2) a Slovenský rozhlas (Čl. 1, Par. 9, ods. 1-2), mali radu s 15 členmi, ktorých parlament volil na šesť rokov, najviac na dve nasledujúce funkčné obdobia. Rovnako sa každé dva roky obmieňala jedna tretina členov.
Podľa nového Zákona o Slovenskej televízií bude o zložení deväť člennej rady rozhodovať nielen parlament, ale aj minister alebo ministerka kultúry (Čl. 1, Par. 11, ods. 1-3). Piatich členov budú voliť poslanci a poslankyne. Štyroch členov vymenuje minister alebo ministerka kultúry, troch na návrh odborníkov a odborníčok v oblasti médií a audiovízie, ekonómie, práva alebo informačných technológií, jedného na návrh ministerstva financií.
Je však dôležité upozorniť, že zatiaľčo rada verejnoprávnej televízie a rozhlasu bola vždy volená parlamentom, nový zákon zrušil dvojročné obmieňanie jednej tretiny členov (Čl. 1, Par. 11.) Minister/ka kultúry a parlament tak v súčasnosti zvolí radu, ktorú nasledujúci parlament nebude môcť čiastočne obmeniť.
Zákon tiež zriaďuje novú etickú komisiu, ktorá má dohliadať na dodržiavanie etických noriem novinárskej práce v STVR. Rada bude pozostávať z deviatich členov, ktorých vymenúva predseda rady na základe predložených návrhov na obdobie šiestich rokov (Čl. 2, Par. 21-23). Členov budú nominovať zástupcovia a zástupkyne cirkvi, zdravotne znevýhodnených, menšín, olympijskeho výboru, samospráv, Slovenskej akadémie vied, novinárov a novináriek, Matice slovenskej, detských a mládežníckych organizácií.
Zlúčenie Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie navrhla v roku 2010 vláda Ivety Radičovej tvorená stranami SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd. Spojenie odôvodnil vtedajší minister kultúry za SaS Krajcer šetrením financií. Opozícia na čele so Smer-SD zlúčenie kritizovala, krok vnímala ako snahu o „politického uchopenia mediálnej moci.“ Kriticky sa k zlúčeniu vyjadrila aj vtedajšia rada Slovenskej televízie, ktorá spojenie vnímala ako ohrozenie jej politickej nezávislosti.