DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Zuzana Čaputová

Nestraníci

Zároveň aj táto vláda pokračuje v komerčnej pomoci, resp. dodávkach zbraní na komerčnej báze.

04.06.2024
Pravda

Robert Fico sa na summite Európskej únie 22. marca 2024 vyjadril, že komerčným dodávkam zbraní nebude nikdy brániť. Aj predseda koaličnej strany Hlas Peter Pellegrini pred prezidentskými voľbami vyhlásil, že slovenské výrobné kapacity sa budú naďalej predávať podľa kontraktov. Preto hodnotíme výrok ako pravdivý. 

Pred voľbami predstavitelia súčasnej vládnej koalície posielanie zbraní na Ukrajinu kritizovali. Robert Fico na sneme Smeru-SD v novembri 2022 vyhlásil, že ak bude Smer-SD vo vláde, nepošlú na Ukrajinu ani jeden náboj a pokračovať budú iba s humanitárnou pomocou. Ich postoj sa po voľbách zmiernil.

Peter Pellegrini v júni 2023 povedal, že ruská agresia na Ukrajine je príležitosťou v rámci zbrojného priemyslu. Zároveň povedal, že výroba prináša krajine príjem a ak muníciu nevyrobíme u nás tak ju vyrobia iné krajiny a na Ukrajinu sa dostane aj bez pričinenia Slovenska. 

Minister zahraničných vecí Juraj Blanár v novembri 2023 potvrdil, že vojenská pomoc od firiem zo Slovenska bude naďalej pokračovať. Zároveň dodal, že okrem humanitárnej pomoci, chcú Ukrajine naďalej pomáhať aj s odmíňovaním. 

S vojenskou pomocou Ukrajine nesúhlasí predseda koaličnej strany SNS, Andrej Danko. V rozhovore pred parlamentnými voľbami 2023 vtedajšiu vládu OĽaNO, SaS a Sme rodina kritizoval za to, že „darovala“ húfnice Zuzany. V skutočnosti Slovensko húfnice Ukrajine predalo. V júni 2022 štátna akciová spoločnosť Konštrukta-defence predala 8 húfnic, bližšie informácie neboli poskytnuté. V októbri 2022 slovenský a dánsky ministri obrany, Jaroslav Naď a Morten Bødskov podpísali dohodu v Kodani, ktorá zahrňovala predaj 16 kusov húfnic Zuzana 2 za 92 miliónov eur. Tento projekt pre Ukrajinu financovali Nórsko, Dánsko a Nemecko.  Danko tiež kritizoval premiéra Fica za to, že na summite Európskej Európskej rady v októbri 2023 podporil vojenskú pomoc Ukrajine prostredníctvom záverov Európskej rady, ktoré sa schvaľujú konsenzom - teda tým, že nikto z členov nie je proti schváleniu záverov. 

Vývoz a predaj zbraní na Slovensku upravuje zákon o obchodovaní s výrobkami obranného priemyslu. Súhlas s takýmto obchodovaním musí vyjadriť viacero inštitúcií: ministerstvo hospodárstva, obrany, zahraničných vecí, vnútra, a tiež Národný bezpečnostný úrad a Slovenská informačná služba.

Dátum zverejnenia analýzy: 22.11.2024
success
error